Probiotiki »modna muha« ali res vplivajo na naše zdravje?

##IMAGE-3424621##
Ponudba probiotičnih prehranskih dopolnil se je v zadnjih nekaj letih zelo povečala. Potrošnikom so dopolnila na razpolago v številnih oblikah (tablete, kapsule, pastile, praški in kapljice), nakup pa je zelo preprost, saj so na voljo v prosti prodaji, v lekarnah in specializiranih trgovinah, lahko pa jih kupijo tudi na spletu.
A potrošnike najbolj zanima, ali so probiotiki le z aktivnim oglaševanjem proizvajalcev probiotikov podprta »modna muha« ali resnično vplivajo na zdravje. Na Zvezi potrošnikov Slovenije so s testom 12 probiotičnih dopolnil (testiranje je financiralo Ministrstvo za zdravje) iskali odgovor na omenjeno vprašanje, zanimalo pa jih je tudi, kako kakovostni so ti izdelki, ki so naprodaj po dokaj visokih cenah. Probiotiki so med Slovenci priljubljeni, kar kaže tudi podatek, da so po pogostosti uživanja prehranskih dopolnil na 4. mestu glede na rezultate javnomnenjske raziskave
Probiotiki so živi mikrobni dodatki, ki koristno učinkujejo na zdravje gostitelja, kadar jih zaužije v zadostnem številu, in seveda če je znanstveno dokazana tako varnost kot učinkovitost za vsak posamezen sev oz. izdelek. V EU šele pripravljajo kriterije za vsebnost probiotikov v živilskih izdelkih, prav tako šele pripravljajo standarde, na podlagi katerih bodo predpisali metode za ugotavljanje ustreznosti oziroma učinkovitosti probiotičnih izdelkov.
Po mnenju mnogih bi morala dobra označba probiotičnega prehranskega dopolnila poleg zakonsko obveznih elementov vsebovati tudi druge informacije, ki so koristne tako za potrošnike kot za analitike, saj le dosledno, objektivno in strokovno pravilno navedene informacije lahko zagotavljajo funkcionalnost in tudi varnost izdelka, predvsem informacije, ki bi potrošnike seznanile, da so v izdelku prisotne žive bakterije, znanstveno pravilno poimenovanje vseh sevov, ki so v izdelku, kot tudi strokovno pravilno navajanje števila bakterij in to v enotah, ki so potrošniku razumljive, minimalno število bakterij, ki še zagotavlja koristne učinke za zdravje, priporočeno dnevno količino izdelka, s katero je še dosežen zdravstveni učinek, navedbo, ter opis njegove funkcije, opozorilo, kakšne so posledice prekomernega uživanja prehranskega dopolnila ipd. Evropska agencija za varno hrano (EFSA) za zdaj še ni dala nobenega pozitivnega mnenja za zdravstvene trditve v povezavi s probiotiki.
Cene testiranih probiotičnih prehranskih dopolnil so bile zelo različne, ponovno pa se je pokazalo, da višja cena ne pomeni vedno tudi boljše kakovosti
Dodatne informacije o temi na www.zps.si.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se