Revmatiki naj stavijo na češnje in koprive
Ustrezna prehrana pri revmi lahko hitro odžene bolečino ali jo vsaj omili.

Ključno za revmatike je, da bolezni ne zdravijo zgolj z zdravili, temveč da pri zdravljenju aktivno sodelujejo. Revmo in bolečine namreč obvladujemo predvsem z ohranjanjem zmerne telesne teže oziroma z gibljivostjo hrbtenice in sklepov ter z zdravo prehrano.

Tako kot pri revmi, se tudi pri podobnih bolezenskih stanjih, ki prizadenejo kosti, sklepe, mišice in vezi, kaže močna povezava s tem, kako in kaj jemo.
Številne raziskave potrjujejo, da čezmerna telesna teža, pomanjkanje vitaminov in sestava hrane, ki jo uživamo, vplivajo predvsem na potek protina (presnovne bolezni, ki nastane zaradi odlaganja kristalov sečne kisline v sklepe in druga tkiva), artroze (degenerativne bolezni, ki prizadene hrustanec) in osteoporoze (kronične bolezni, pri kateri kost izgubi svojo trdnost in postane porozna).

Manj sladkorja in alkohola
Tveganje za nastanek osteoporoze (kronične bolezni, pri kateri kosti postanejo porozne) lahko med drugim povečata prehrana z malo kalcija in vitamina D ter pitje večjih količin alkoholnih pijač. Za revmatike je ključno, da zaužijejo zadostno količino antioksidantov: vitamina E in C ter koencima Q10. Povečajte vnos sadja in zelenjave, izogibajte se le stročnicam, kot so soja, grah, fižol in leča, ter špinači, saj vsebujejo večje količine purina (iz te spojine v jetrih nastane sečna kislina).

Zmanjšajte tudi vnos mesa, salam, slanine in surovega masla ter se izogibajte sladkorju in alkoholu. Alkoholne in sladke pijače nadomestite z vodo, količina popite tekočine pa naj bo večja od dveh litrov na dan.
Koprive za pomiritev sklepov
V ljudski modrosti Če padeš v koprive, vsaj revme ne boš imel je več resnice, kot bi si morda kdo mislil. Koprive pomagajo omiliti bolečine v sklepih, že stari Rimljani so si prav z njimi pomagali pri revmatičnih obolenjih, starogrški misleci pa so koprivo častili kot eno najbolj zdravilnih rastlin, ki naj bi varovala telo pred različnimi obolenji vse leto.

Revmatikom se tako priporoča pitje soka ali čaja iz kopriv, saj koprivni listi spodbujajo izločanje strupov iz telesa, pomagajo pri zniževanju krvnega pritiska ter pomirjajo boleče sklepe in mišice.

Češnje proti vnetju
Proti težavam, ki jih prinaša revma, si lahko pomagate tudi s češnjami. Vsakodnevno pitje dveh decilitrov soka iz češenj naj bi namreč pomagalo lajšati bolečine revmatikov. Zlasti črne češnje so bogat vir antocianidinov, ki poskrbijo za protivnetno delovanje. Češnje znižujejo sečno kislino ter tako blažijo revmo in putiko (bolezensko stanje, ki se pojavi zaradi povišane ravni sečne kisline v krvi).

S češnjevimi koščicami pa si lahko napolnite blazine, ki ogrete pomagajo pri lajšanju bolečin v mišicah, sklepih in kosteh – toplota namreč sprošča mišice in izboljšuje prožnost tkiva. Boleča mesta segrevajte od 15 do 20 minut.

Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se