© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Nevarni gazirani napitki
Čas branja 3 min.

Energijske pijače povečujejo tveganje za debelost in duševne motnje


Katja Cah
3. 7. 2025, 05.55
Posodobljeno
08:06
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Energijske pijače prinesejo začasen občutek dviga energije, strokovnjaki pa svarijo, zakaj jih otroci in mladostniki ne bi smeli uživati, čeprav to počnejo.

energijske pijače
Shutterstock
Energijske pijače obremenjujejo telo in lahko v obdobju, ko se možgani še razvijajo, torej do 25. leta, naredijo nepopravljivo škodo.

Energijske pijače so gazirani napitki, ki vsebujejo visoke količine kofeina, sladkorja, tavrina, glukuronolaktona in drugih stimulansov. Oglašujejo jih kot hitro rešitev za povečanje energije, koncentracije in vzdržljivosti. Vendar njihov učinek ni dolgoročen, saj povzročajo le začasen dvig energije, ki mu pogosto sledi popolnoma nasprotno občutje. Namesto prave energije, ki izhaja iz zdrave prehrane, gibanja in kakovostnega spanca, energijske pijače obremenjujejo telo in lahko dolgoročno povzročijo več škode kot koristi. Kofein in sladkor v teh pijačah obremenjujeta srčno-žilni sistem, živce in presnovo, kar lahko vodi v izčrpanost organizma.

Zaskrbljujoči negativni učinki na zdravje 

Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) imajo energijske pijače lahko resne kratkoročne in dolgoročne posledice za zdravje, še posebej pri otrocih in mladostnikih, katerih telesa in možgani se še razvijajo. Kratkoročni učinki so:

  • Povišan srčni utrip in krvni tlak: Visoke količine kofeina lahko povzročijo palpitacije, tesnobo in v skrajnih primerih celo srčne aritmije.
  • Motnje spanja: Kofein moti naravni cikel spanja, kar vodi v nespečnost in utrujenost.
  • Prebavne težave: Sladkor in kislost pijač lahko povzročita želodčne težave ali refluks.
  • Tesnoba in nemir: Stimulansi, kot je tavrin, lahko pri občutljivih posameznikih sprožijo živčnost ali panične napade.
energijske-pijace
Profimedia
Težava je v tem, da oglaševalci energijskih pijač, ki ciljajo na odrasle in mladino, obljubljajo rešitev za povečanje koncentracije in vzdržljivosti, o hudih stranskih učinkih pa molčijo.

Dolgoročni učinki so še bolj zaskrbljujoči, saj vključujejo:

  • Tveganje za debelost in sladkorno bolezen: Visoka vsebnost sladkorja prispeva k povečanju telesne teže in odpornosti na inzulin.
  • Poškodbe srčno-žilnega sistema: Dolgotrajna izpostavljenost kofeinu in drugim kemikalijam lahko poveča tveganje za srčne bolezni.
  • Težave z duševnim zdravjem: Redno uživanje je povezano z večjo pojavnostjo anksioznosti, depresije in odvisnosti.
  • Motnje v razvoju možganov: Pri mladostnikih, katerih možgani se razvijajo do 25. leta, lahko kofein in druge snovi negativno vplivajo na kognitivne funkcije in čustveno stabilnost.
energijske-pijace
Profimedia
Že med kratkoročnimi učinki uživanja energijskih pijač so motnje spanja in prebave ter tesnobnost.

Otroci in mladostniki so še posebej ranljivi, saj so njihovi organi in sistemi še v razvoju. WHO opozarja, da energijske pijače niso primerne za mlajše od 18 let, saj lahko že majhne količine kofeina motijo razvoj in povzročijo trajne posledice.

Stroka v Sloveniji opozarja tudi starše 

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) in Ministrstvo za zdravje že vrsto let ozaveščata o nevarnostih energijskih pijač z različnimi kampanjami. Zadnja z naslovom »Izberi svojo energijo. Do dobre energije brez energijskih pijač«, ki jo podpira vrsta strokovnjakov, poudarja v prvi vrsti pomen zdravih alternativ.

Vesna Marinko, generalna direktorica Direktorata za javno zdravje, svari: »Poraba energijskih pijač med mladimi narašča, starostna meja uživanja pa se znižuje. Starši se pogosto ne zavedajo, da te pijače niso primerne za otroke, zato jih ti pogosto uživajo celo doma.« Doda, da prepovedi niso dovolj: »Pomembno je, da mladostnike in starše osveščamo ter jim ponudimo zdrave alternative, kot so kakovosten spanec, gibanje in uravnotežena prehrana.«

energijske pijače (7).jpg
Profimedia
Mladostniki naj energijo iščejo na zdrav način, s kakovostnim spancem, z gibanjem in uravnoteženo prehrano ter ne nazadnje v družbi, ki razmišlja podobno.

Kako škodljive so tovrstne pijače, pojasni dr. Urška Blaznik z NIJZ: »Niti ena sestavina energijskih pijač – kofein, tavrin, sladkor, glukuronolakton – ni primerna za otroke in mladostnike.« Poudarja tudi povezavo z drugimi tveganimi vedenji, kot sta kajenje in pitje alkohola, ter s slabšim duševnim zdravjem, ter opozarja na agresivne marketinške strategije, ki ciljajo prav na mlade.

Pediater Denis Baš je še bolj neposreden: »Kot pediater ne vidim nobene dobre strani uživanja energijskih pijač med mladimi. Beseda ‘energijska’ zavaja – daje občutek, da gre za nekaj pozitivnega.« Poudarja, da lahko kofein in druge snovi resno vplivajo na možgane, ki se razvijajo do 25. leta, in predlaga primerno regulacijo poimenovanja teh izdelkov.

Prof. dr. Vedranu Hadžiču s Fakultete za šport se zdi posebej pomembno ozaveščanje v športnih okoljih: »Športniki niso imuni na vpliv trendov. Mladim moramo ponuditi znanje in zdrave alternative, ki niso energijske pijače.« 


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.