Od prijateljev do sovražnikov: Trump in Musk na robu politične vojne
Odnos med tehnološkim mogotcem Elonom Muskom in ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom je imel vzpone in padce. Trenutno je na dnu.

Milijarder Elon Musk je ostro kritiziral predlog zakona o proračunu in davčnih olajšavah, ki ga je ameriški senat že potrdil. »Vsak član kongresa, ki se je zavzemal za zmanjšanje državne porabe, potem pa takoj glasoval za največje povečanje ameriškega dolga v zgodovini, bi moral iz sramu skloniti glavo. In prihodnje leto bodo izgubili volitve, pa če bo to zadnja stvar, ki jo bom naredil,« je zapisal Musk. V eni naslednjih objav je napovedal, da bo v primeru potrditve »norega« zakona o porabi naslednji dan ustanovljena Ameriška stranka. »Čas je za novo politično stranko, ki ji je dejansko mar za ljudi,« je dodal in ZDA označil za enostrankarsko državo.
Donald Trump se je v odzivu na Muskove zapise obregnil ob državne subvencije, ki jih prejemajo milijarderjeva podjetja. Med drugim je predlagal, da bi urad za vladno učinkovitost (Doge), ki ga je do konca maja vodil Musk, vzel pod drobnogled Muskove poslovne interese. »Nič več izstrelitev raket, satelitov ali proizvodnje električnih avtomobilov in naša država bi prihranila bogastvo,« je navedel in namignil na možnost deportacije Muska, ki je lani celo sam priznal, da v času študija morda ni imel urejenega dovoljenja za delo v ZDA.

Mislil, da ni primeren za predsednika, pa vseeno postal sodelavec
Odnos med nesramno bogatima »vplivnežema« ima bogato zgodovino. Tik pred predsedniškimi volitvami leta 2016 je Musk za CNBC izrazil dvom o primernosti Trumpa kot ameriškega predsednika. Toda po Trumpovi zmagi je Musk pokazal pripravljenost za sodelovanje. Postal je član dveh svetovalnih odborov Bele hiše, Trump pa je lastnika Tesle pohvalil kot »vizionarja« in »izjemnega inovatorja«.
Prvi spor: različen pogled na podnebne spremembe
Prijateljstvo se je prvič skrhalo, ko je Trump junija 2017 napovedal umik ZDA iz Pariškega sporazuma o podnebnih spremembah. Musk je nasprotoval tej odločitvi, dejal je, da so podnebne spremembe resnične. Odstopil je iz obeh predsedniških svetovalnih odborov.
Po ohladitvi spet hvaljenje
V naslednjih dveh ali treh letih se je Musk rahlo distanciral od Trumpove politike, v nekaterih primerih pa jo je podprl. Pokimal je Trumpovi spodbudni politiki do podjetništva in deregulacije. Na drugi strani je Trump v intervjuju za CNBC januarja 2020 Muska označil »za enega od največjih genijev« in ga primerjal s Thomasom Edisonom.
Musk spet razburil Trumpa
Po Trumpove porazu na volitvah proti demokratu Joeju Bidnu se je Musk spet nekoliko distanciral od Trumpa. Podpiral je republikance, a je govoril o »novem obrazu«, mlajšem in bolj racionalnem politiku. Navrgel je idejo, da bi lahko na predsedniških volitvah kandidirali mlajši od 70 let, Trump pa je bil julija 2022 star 76 let.
To je Trumpa razjezilo. Na svojem družbenem omrežju Truth Social je objavil tirado zoper tehnološkega »genija«. Med drugim je omenil, da ga je Musk prosil za subvencioniranje njegovih projektov (Tesla in Space X), ki sicer ne bi bili izvedljivi. Takrat bi mu lahko dejal: »Pojdi na kolena in prosi.«

Postopno zbliževanje pred volitvami
Pred novimi predsedniškimi volitvami je Musk dolgo podpiral guvernerja Floride Rona DeSantisa, ki je bil Trumpov interni rival. DeSantis je leto 2022 končal kot Trumpov najbolje pozicioniran izzivalec na primarnih volitvah. Novembra 2022, ko je DeSantis strmo naraščal v priznanje, je Musk dejal, da ga bo podprl. Marca 2023 se je DeSantis, potem ko je več mesecev prenašal Trumpove napade, pripravil na pisanje zgodovine, ko je v intervjuju na Twitterju uradno napovedal svojo kampanjo.
Postopno se je Musk približeval Trumpovim »vročim« temam. Strinjal se je z nujnostjo strožje migracijske politike in nadzora na meji z Mehiko, skupna pa jima je bila tudi kritika Bidnove strategje do vojne v Ukrajini.
Julija 2024 se je Musk že nagnil na Trumpovo stran. Po poskusu atentata na Trumpa je dejal, da ga »popolnoma podpira«, to pomeni, da bo za njegovo kampanjo namenil tudi izdatna finančna sredstva. Wall Street Journal je poročal, da je Musk obljubil približno 45 milijonov dolarjev za podporo protrumpovskemu gibanju. Začelo se je govoriti, da bi lahko postal Trumpov svetovalec.
Musk in Trump skupaj na odru

Oktobra se je med republikanskim shodom Musk že pridružil Trumpu na odru. Nosil je črno kapo z napisom »Make America Great Again« in na kratko nagovoril množico, rekoč, da je volilna udeležba za Trumpa letos bistvenega pomena, sicer bodo »to zadnje volitve«. »Predsednik Trump mora zmagati, da ohrani ustavo,« je dejal Musk. »Zmagati mora, da ohrani demokracijo v Ameriki.«
Muskova birokratska motorka

Po zmagi na novembrskih volitvah je Trump Musku namenil vodenje posebne službe za vladno učinkovitost (Doge), ki naj bi poskrbela za zmanjšanje izdatkov. »Da odstrani vladno birokracijo, zmanjša odvečno regulacijo, potratne izdatke in prestrukturira zvezne agencije,« je vzhičeno najavljal Trump. Musk je izdelal načrt in napovedal, da bo zagotovil proračunske prihranke v višini več sto milijard dolarjev.
Decembra se je njun odnos že malce ohladil. Trump je medijem zagotavljal, da on vodi državo in ne Musk.
Februarja so morali tiskovni predstavniki Bele hiše že spreminjati dikcijo in poudarjatim, da je Musk le višji predsednikov svetovalec in ni zaposlen v ameriškem uradu za vladno učinkovitost (Doge) ter nima dejanskih ali formalnih pooblastil za sprejemanje vladnih odločitev.
Po rdeči tesli preobrat, ministri so bili prevelik zalogaj
Marca je Trump še poziral pred rdečo Teslo, toda Muskovo lomastenje po proračunu je očitno šlo predaleč. Trump je svojim ministrom sporočil, da imajo le oni sami pooblastila za zaposlovanje na svojih ministrstvih in ne Elon Musk. To je bila prva Trumpova omejitev Muskovih pooblastil.
Aprila je postalo še bolj resno. Trump je sodelavcem povedal, da bo Musk kmalu zapustil svoj položaj vladnega svetovalca. V naslednjih tednih se je tehnološki bogataš zapletel v več žolčnih prepirov z ministri in sledilo je neizogibno. Konec maja je izrekel ostre kritike na predlog proračunske zakonodaje in že naslednji dan odstopil: »Ker se moj načrtovani čas posebnega vladnega uslužbenca izteka, bi se rad zahvalil predsedniku Trumpu za priložnost, da zmanjšam potratno porabo. Poslanstvo Doge se bo sčasoma le še okrepilo, saj bo postalo način življenja v celotni vladi,« se je glasilo vljudno sporočilo.
Strasti pa so bile razgrete. Le teden kasneje sta se zapletla v ogorčeno izmenjavo obtožb in žalitev na družbenih omrežjih, s čimer je njun odnos pristal na najnižji točki, na kateri, kot smo zapisali na začetku članka, Trump omenja celo možnost Muskove deportacije.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
