Podravje: Skoraj polovica Ptujčanov vsaj enkrat v letu zelo opitih
Med spodnjepodravskimi občinami je bilo največ, skoraj polovica Ptujčanov, ki so se vsaj enkrat v letu zelo opili. Takoj za njimi so Središčani, medtem ko za najzmernejše pivce med Spodnjepodravci, sodeč po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), veljajo Videmčani.

Statistika je, kar se tiče alkohola, v državi skrb vzbujajoča. Vsak Slovenec/Slovenka, star 15 let ali več, naj bi v letu 2019 v povprečju spil/-a 91 litrov piva, 48 litrov vina in tri litre žganih pijač, to pomeni 142 litrov alkohola. Skupno je registrirana poraba čistega alkohola na prebivalca znašala skoraj 11 litrov, kar je en liter več kot leto prej, predvsem na račun več popitega vina (za 10 litrov), navajajo na spletni strani NIJZ. Toda poraba je v resnici še večja, saj ti podatki ne vključujejo porabe alkohola iz domače proizvodnje. Ta po ocenah še za tretjino poviša številko porabe, kar nas uvršča v sam svetovni in evropski vrh.
Zadnji podatki iz NIJZ glede zdravja prebivalcev po občinah za leto 2019 kažejo, da so se med Slovenci najbolj tvegano opijali v Cankovi, občini na Goričkem (59,8 %), najmanj pa v Muti (29 %). Podatki sicer še pravijo, da za največje pivce veljajo na vzhodu, precej blizu pa so jim Pirančani (50,3 %) in Izolčani (54,2 %).
Poglejmo podrobneje, kaj kažejo podatki za občine Sp. Podravja. V približno polovici občin je delež oseb, starih 15 let in več, ki so v zadnjem letu vsaj enkrat popile več kot 60 g alkohola (6 meric) nad državnim povprečjem. Delež je med analiziranimi občinami najvišji na Ptuju (49,1 %), kar pomeni, da se je v omenjenem letu tvegano opil vsak drugi. Zgolj za 0,3 odstotka manj sledijo Središčani, po podatkih sodeč se precej opijajo tudi v Lenartu (47,7 %), Gorišnici (47,1 %), Svetem Tomažu (46,6 %), Juršincih (46,4 %) ter Ormožu in Sv. Trojici (46,2 %). Na drugi strani med analiziranimi občinami za najbolj zmerne pivce veljajo v Vidmu, kjer znaša delež visokotveganega opijanja 37,8 %, sledita Cerkvenjak in Podlehnik z 39 % ter Trnovska vas z 39,5 %.
Največ nesreč zaradi alkohola pri Sv. Tomažu
Največ bolezni zaradi alkohola pri Sv. Andražu in v Trnovski vasi
Zdravstveni in drugi stroški zaradi alkohola daleč nad trošarinami
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se