Metulji kot indikator biotske pestrosti


V okviru mednarodnega projekta »Od vijeglavke do soka«, ki ga izvajajo partnerji Kozjanski regijski park, Narodni park Risnjak iz Hrvaške in Krajinski park Kolpa, se izvajajo tudi različne študije biotske raznovrstnosti. Vse od aprila že poteka naloga florističnega popisa na devetih lokacijah v KP Kolpa – pretežno v območju visokodebelnih travniških sadovnjakov ali v njihovi bližini. Želja je bila vključiti površine z najrazličnejšimi rabami in na celotnem območju parka, saj so mikrolokacije med seboj precej različne. Pričeli pa smo tudi s popisom metuljev. Na osmih lokacijah popisujemo dnevne metulje, na dveh mestih pa je bilo opravljeno tudi nočno štetje metuljev.
Rezultati obeh nalog bodo opisani v poročilih do konca leta, že sedaj pa opažamo veliko pestrost flore in metuljev, tudi z nekaterimi resnično izjemnimi primerki. Žal pa stanje na vseh lokacijah ni idealno (med njimi tudi naravni spomeniki), saj način rabe pogojuje biotsko pestrost.
Največja pestrost flore in vrst metuljev se po dosedanjih opažanjih pričakuje na območju naravnega spomenika Vrhovske vrtače.
Študije biotske raznovrstnosti ne govorijo le o stanju v samem zavarovanem območju pač pa tudi širše.
V septembru pa bo v okviru »Evropskih noči nočnih metuljev« izvedeno že četrto opazovanje nočnih metuljev na lokaciji pri Radenskem kalu.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se