Lov in lovstvo predstavili dijakom in študentom


V zimskem času je na zavodu Grm Novo mesto potekalo mnogo aktivnosti, predavanj in delavnic na temo gozda in gozdnih živali, oziroma natančneje, glede lovstva, lovske prakse in teorije, ter ekologije. Določene izmed teh predavanj in delavnic so se neposredno dotikale tudi naravoslovne učne poti Ruperč vrh, ki spada v oboro, o tovrstnih ograjenih gozdnih območjih pa je prav tako tekla beseda.
Sredi januarja je šolo na Bajnofu obiskal g. Blaž Krže, upokojeni inženir gozdarstva in strokovni direktor Lovske zveze Slovenije, donedavnega pa tudi podpredsednik Federacije za lovstvo in varstvo divjadi v Evropski uniji, ki je z dijaki in študenti delil svoje dolgoletne izkušnje in bogato strokovno znanje. Predavanje je bilo razdeljeno na več tematskih sklopov, dijaki in študentje so se poslušali izbrane vsebine s področja velike divjadi (jelenjad, srnjad, divji prašič), male divjadi (poljski zajec, jerebica, fazan, raca mlakarica) ter gozdnega ekosistema nasploh.
Napak bi bilo, če bi dejali, da je bilo predavanje namenjeno zgolj šolarjem, saj je eden od projektnih ciljev tudi povečevanje vpletenosti prebivalcev LAS v vseživljensko izobraževanje, s tem namenom pa so bila predavanja odprta vsej zainteresirani javnosti, tudi (oziroma še posebej) takim, ki z lovstvom nimajo nobenih predhodnih izkušenj.
Predavanje je bilo povrh vsega obogateno tudi s filmskim gradivom, preko katerega so si nekateri slušatelji lahko prvič ogledali potek lova, pa tudi posnetke divjadi v njenem naravnem okolju. Za še popolnejšo izkušnjo in dodatno popestritev programa so se obiskovalci lahko tudi pobližje spoznali z dresiranim ptičarjem, pasemskim lovskim psom, možno pa si je bilo tudi ogledati lovsko opremo, od stolčka in daljnogleda, pa seveda do prave lovske puške, glede katerih smo izvedeli, da za različne namene obstaja več različnih vrst pušk, kot tudi različne pasme lovskih psov, saj so bile pasme vzgajane za različne potrebe, za različne vrste nalog, za katere se uporabljajo tudi današnje dni.
Na vsebinsko sorodnem predavanju, ki je prav tako potekalo na šoli, pa je tekla beseda o oborah, torej umetno vzdrževanem, zagrajenem območju, kjer živi divjad, v tovrstnem okolju pa je lani nastala tudi naravoslovna učna pot Ruperč vrh. Tekom predavanj, ki jih je vodil g. Franc Jarc, predsednik Zveze lovskih družin Novo mesto, so se dijaki, študentje in ostali slušatelji podučili o skrbi za divjad v oborah, tudi o vzdrževanju in skrbi za divjad v loviščih, o planiranju odstrela, poteku dela v lovskih družinah, dotaknili pa smo se tudi lovske zakonodaje in etike. Navzoči so se podučili tudi s osnovni dejavnosti lovskih čuvajev, poklicnih lovcev, skrbnikov divjadi. Spoznali so tudi problematiko slovenskega risa, ki je v zadnjem času močno ogrožen, kar je predvsem posledica majhnega genskega bazena, ter slišali o aktivnostih in naporih skupine raziskovalcev, ki se trudi ohraniti maloštevilno populacijo risov.
Hkrati je v prostorih Zavoda Grm poteklo tudi ocenjevanje lovskih trofej, uplenjenih v preteklem letu, kjer je bilo na ogled postavljenih mnogo različnih, zanimivih in kvalitetnih trofej, predvsem jelenjadi in srnjadi.
V avli višje strokovne šole je bila ob izteku opisanih aktivnosti postavljena tudi lovska razstava, na kateri so bile na ogled postavljene omenjene lovske trofeje, za veliki zaključek prireditev pa so s koncertnim vložkom poskrbeli lovski rogisti, ki so s tem obeležili obletnico svojega delovanja.
Dijaki, študentje, ter ostala zainteresirana javnost, so se na predavanjih torej teoretično spoznali z zakonitostmi lovstva ter skrbjo za živali. V živo in iz prve roke pa se lahko vsi zainteresirani srečajo z našim pestrim živalskim svetom na naravoslovni učni poti Ruperč vrh, kjer vas čakajo nova znanja in spoznanja o živalskem svetu, učne vsebine pa so zanimive za vse ljubitelje narave, tudi morebitne bodoče lovce, ki so pozorno spremljali zimske aktivnosti na Zavodu Grm in s tem naredili prvi korak v skriti svet divjadi. Obiskovalcem bodo vrata odprta od petnajstega aprila naprej. Da bi nam le bilo naklonjeno tudi vreme!
Aktivnost se izvaja v okviru projekta »Tematski naravoslovni dan – Obora Ruperč vrh«. Projekt je del NIP LAS DBK za leto 2011 in je delno sofinanciran iz sredstev LEADER, 4. Osi EKSRP.
Organ upravljanja za Program razvoja podeželja Republike Slovenije za obdobje 2007-2013 je Ministrstvo za kmetijstvo in okolje.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se