Kdo in kakšne zaščitne maske bo priskrbel ob morebitnem novem valu?
Na vrhuncu epidemije, ko je Slovenija komaj zagotavljala zadostne količine zaščitne opreme iz tujine, je bilo v javnosti nekaj pozivov, da je potrebno za opremo v večji meri poskrbeti doma. Na to je opozorilo tudi Združenje proizvajalcev in distributerjev medicinskih pripomočkov, a kot kaže, za zdaj o tem resno ne razmišlja več nihče.

Zavod za blagovne rezerve od razglasitve konca epidemije ni več pristojen za centralno nabavo zaščitne opreme, za kar ga je ob izbruhu virusa pooblastila vlada. Nabava tako odtlej znova poteka tako, kot je pred razglasitvijo epidemije, kar pomeni, da so zanjo znova odgovorne bolnišnice, zdravstveni zavodi in druge zdravstvene institucije same.
Zavod za blagovne rezerve brez podatkov o proizvodnji
Na gospodarskem ministrstvu o morebitnem zagotavljanju domače proizvodnje zaščitne opreme niso odgovorili, pač pa so vprašanja preusmerili na zavod za blagovne rezerve. Tam niso znali natančno povedati o vrstah in količinah zaščitne opreme, ki zdaj nastaja pri različnih proizvajalcih v Sloveniji. Kot so povedali, so iz medijev seznanjeni z vzpostavitvijo in proizvodnjo nekaterih vrst zaščitne opreme tudi v Sloveniji. "Vsekakor gre za korake v pravo smer iz vidika vzpostavitve vsaj delne samooskrbe, ki bo v morebitnih naslednjih valih za Slovenijo izjemno pomembna," so povedali na zavodu, ob tem pa dodali še podatek, da je bilo v času izbruha epidemije manj kot 5 % vse opreme, ki so jo nabavili, slovenskega izvora.
Trobiš: »Mask po kitajskih cenah ne moremo izdelovati«
V času pomanjkanja zaščitnih mask se je proizvodnje lotilo marsikatero podjetje, tudi nekateri manjši obrtniki, ki so pomagali izdelati maske vsaj za lokalno prebivalstvo. Med tistimi, ki sta proizvajala za državo, sta bila kidričevski Boxmark in celjska Prevent & Deloza s svojimi partnerji.
Prvi mož Boxmarka Marjan Trobiš je povedal, da trenutno mask ne izdelujejo več, saj potrebe za to ni, zato so proizvodnjo ustavili že konec aprila. Maja se je namreč uredila dobaviteljska veriga iz Kitajske po zelo nizkih cenah, zato je cena dobila prednost pred domačo proizvodnjo.
"Žal mask po kitajskih cenah ne moremo izdelati, zato smo se odločili, da proizvodnjo ustavimo in se znova vrnemo k naši osnovni dejavnosti. Upam, da ne pride do drugega vala ter da nam ne bo potrebno spet ugotavljati, da je domača proizvodnja ključnega pomena," je še dodal Trobiš.
Tudi v Preventu & Delozi zaščitnih mask trenutno ne proizvajajo, sicer pa so jih več kot državnim kupcem prodali industriji.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se