Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 2 min.

7 razlogov, zakaj bi morali hoditi bosi


Tina Lucu/Revija Liza Maja
20. 4. 2025, 15.00
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Sezujte si čevlje, odvrzite natikače in začutite tla pod nogami. Bosonoga hoja je čudovito osvobajajoča in zelo zdrava.

Bosonoga hoja
Profimedia
Bosonoga hoja

Ko se ob koncu dneva sezujemo, občutimo delček svobode: obutev nas nič več ne utesnjuje, spet začutimo prste na nogi, jih raztegnemo in pustimo koži dihati. Ta čudoviti občutek bi si morali privoščiti veliko pogosteje, zato si večkrat na dan sezujte čevlje in morebiti tudi nogavice.

Doma, na vrtu, v gozdu, na trati ali pa za pisalno mizo bodite bosi. Poskusite tudi malo tekati bosi naokoli in že po zelo kratkem času boste začutili, da dobro dene vašemu telesu in vaši duši.

Nemoteno gibanje

Visoke pete in ozki koničasti čevlji so sicer lepi, vendar pa kar precej mučni za naša stopala. Zato jih nikar ne nosite prepogosto. Namig: zvečer si med prste nog namestite penast pripomoček, ki ga uporabljate za lakiranje nohtov, in tako privoščite svojim prstom malo sprostitve.

rachel-woock-c3UI6FUkwAc-unsplash.jpg
Unsplash
Človeško stopalo je sestavljeno iz 26 kosti in 33 sklepov. V njem imamo več kot sto mišic, ligamentov in tetiv, kar je skupaj četrtina kosti in mišic celotnega telesa.

Zaznava čutov

Trava žgečka pod stopali, kar pogreznemo se v mehka tla - z bosimi nogami boste intenzivno začutili podlago. To krepi čutno zaznavo. Poleg tega tako stimulirate refleksne cone, ki so povezane s številnimi deli telesa. Brez strahu pred jutranjo roso: hlad dobro dene, saj krepi prekrvitev in obrambno sposobnost organizma.

Brezplačna masaža

Neravni deli in kamenčki, ki jih začutimo pod bosimi nogami na tratah ali pa na plaži, niso le brezplačna nožna masaža, ampak tudi utrjujejo stopala, ker odebelijo vrhnji sloj kože. Brez strahu: ne boste imeli še več trde kože na petah. Ta nastane zaradi drgnjenja in pomanjkanja vlažnosti v čevljih.

Boljša tehnika teka

Če tečemo bosi, smo prisiljeni stopala postavljati mehkeje na tla kot v čevljih, ki služijo kot nekakšni dušilci. Postopoma tako na tla namesto s peto stopamo s srednjim delom stopala. Tega bodo veseli gleženjski, kolenski in kolčni sklepi, pa tudi hrbtenica. Ker povsod seveda ne morete tekati bosi, poiščite posebno obutev, ki spominja na golo stopalo.

bosi, bodonoga hoja, bosa noga
Profimedia
V daljni preteklosti je človek hodil bos. Obuvati smo se začeli pred približno 40 tisoč leti, najstarejši ohranjeni čevlji pa so stari 10 tisoč let.

Zaščita pred nadležnimi infekcijami

Če boste bosi, se boste izognili infekcijam na nogah in nohtih, ker se te razširjajo v vlažni in topli obutvi. Torej ven iz čevljev in z nogami na svež zrak. Tako boste poskrbeli tudi za dobro prekrvitev - in topla koža ščiti tudi pred napadom glivic.

Preberite tudi:

bosi, bodonoga hoja, bosa noga
Profimedia
Med boso hojo se aktivirajo mišice podplatov. Zakaj je to pomembno? Če teh mišic ne treniramo, lahko atrofirajo.

Zdrav otrok

Študije kažejo, da imajo otroci, ki so veliko bosi, zdrava stopala, so pa tudi bolj učljivi, lahko skačejo višje in imajo boljše ravnotežje.

Dobra drža

Kdor je pogosto bos, si krepi mišice hrbta. Nošenje čevljev, tudi tistih z zelo nizko peto, skrajša vezi in kite. Zaradi slabih nožnih mišic pogosto delamo izravnalne gibe, ki lahko privedejo do napačne drže bokov in hrbtenice in do bolečin v hrbtu. Z bosonogo hojo krepimo vse te predele, poleg tega pa poskrbimo za dober telesni temelj in si izboljšamo celotno držo.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.