Za zdravje zvonili na blejskem gradu, za ledvico se zahvalili na Brezju




Ledvični bolniki in naši družinski člani kopalno sezono običajno zaključimo z obiskom zdravilišča na slovenski obali, kjer so na voljo bazeni s slano vodo in morje. Termalno kopanje je preventivni program dializnih in transplantiranih bolnikov, ki med letom poteka v toplicah v domačem okolju (Šmarjeta, Dolenjske Toplice, Čatež …). Letos smo se odločili, da letno kopalno sezono zaključimo na Debelem Rtiču.
Pripravili so nam pester program primeren za vse skupine bolnikov. Na voljo smo imeli kopanje v morju, v zunanjem in notranjem bazenu ali manj zahteven rekreativni pohod na Jurjev hrib. Vrtnarka zdravilišča nam je predstavila še zeliščni vrt in park dreves, ki ju je letošnja suša sicer pošteno prizadela. Popoldanski del smo zapolnili z obiskom bližnjega Trsta in gradu Miramare. Mnogi smo se spomnili v prvi vrsti romarsko nakupovalnih izletov; a nas je izredno zaveden in slovenski domovini predan vodič opomnil na bolj pomembne dogodke iz polpretekle zgodovine. Z veseljem smo mu prisluhnili, saj je bil izredno dober pripovedovalec in zanimiv sogovornik.
Evropski dan darovanja organov in tkiv in zdravljenja s presaditvijo obeležujemo običajno prvi teden v oktobru. Letos je aktivnosti več, pa tudi časovno so razporejeni na daljše obdobje: z namenom, da kdor želi, se lahko udeleži več prireditev, predavanj, pohodov ... Ledvični bolniki Dolenjske smo se odločili, da se našim darovalcem zahvalimo z mašo na Brezju in pozvonimo za naše zdravje na blejskem otoku. Program je bil tako dobro sprejet, da smo morali najeti največji avtobus. Kot nam je povedala vodička, na blejski otok prihajajo ljudje iz celega sveta, med drugim tudi znani športniki, estradniki, mladoporočenci, bolniki, invalidi … Zanimivo srečanje in prisrčno dobrodošlico smo doživeli v blejski cerkvi sv. Martina, kjer nekaj zadnjih let mašuje, živi in dela župnik mag. Janez Ferkolj, sicer naš domačin. Vzpon na grad je bil za nekatere prenaporen, zato so naredili še krajši sprehod ob jezeru. Pogled z gradu je bil nepozaben, tako kot vožnja ob jezeru, na katerem so se bleščale pletne polne turistov z vsega sveta.
Na popoldansko mašo na Brezjah smo sicer malo zamujali, a je prijazna gostilničarka, pri kateri smo bili na kosilu, prosila, da nas počakajo. Res je bil občutek enkraten, saj je bila cerkev nabito polna. In znova smo doživeli presenečenje, ker je mašo vodil še en naš domačin, župnik iz Šentjerneja, ki nas je lani prav tako ob evropskem dnevu darovanja sprejel v romarski kapeli Lurške Matere božje. Verjamemo, da v življenju ni naključij, saj vse se zgodi z razlogom. Tako je bilo tudi tokrat.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se