Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Previdno pri čemažu: zamenjava s podleskom je lahko usodna


dolenjski-list
I. N.
23. 4. 2011, 17.55
Posodobljeno
09. 05. 2011 · 23:06
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

cemaz.jpg
UKCL
Jesenski podlesek in čemaž. (Foto: UKCL)

##IMAGE-3471215##

Spomladanski čas je primeren za nabiranje divjega česna ali čemaža. S Centra za zastrupitve Interne klinike UKCL opozarjajo na previdnost pri nabiranju rastlin, saj na istih rastiščih namreč najdemo tudi močno strupen jesenski podlesek. Zamenjave so lahko usodne zaradi močnega strupa - kolhicina, ki ga vsebuje jesenski podlesek in je že v majhnih odmerkih smrtno nevaren. Letos spomladi so v Centru za zastrupitve že zdravili štiri bolnike, zastrupljene z jesenskim podleskom, ena bolnica je žal umrla.

Doc. dr. Miran Brvar, dr. med. s Centra za zastrupitve Interne klinike UKC Ljubljana, zato poziva ljudi k izjemni previdnosti: »Zastrupitev z jesenskim podleskom poteka v več fazah. 2 do 12 ur po zastrupitvi bolnikom postane slabo, bruhajo in imajo bolečine v trebuhu ter hudo drisko, ki je lahko krvava. 24 do 72 ur po zastrupitvi pride do okvare srca, jeter, ledvic, trebušne slinavke in pljuč. Pri bolnikih, ki preživijo prvi fazi zastrupitve, se po 4 do 5 dneh zaradi zavrtosti kostnega mozga znižata števili belih krvnih celic in ploščic, zato se povečata nevarnosti za okužbe in krvavitve. Po 2 do 3 tednih pa bolnikom izpadejo še lasje.«

V Centru za zastrupitve zato opozarjajo nabiralce divjih rastlin, da so pri nabiranju previdni, saj zamenjave nestrupenega čemaža s podobnimi strupenimi rastlinami, kot so jesenski podlesek, šmarnica in bela čmerika, niso redke.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.