© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Posledice hipohondrije
Čas branja 1 min.

Tesnoba, ki zastruplja telo: kako hipohondrija vpliva na vašo okolico


K.C.
23. 7. 2025, 20.00
Posodobljeno
20:21
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Hipohondrija, ki sodi med anksiozne motnje, dokazano vpliva na pojav dejanskih bolezenskih stanj od težav s prebavo in srcem do depresije.

tesnoba, ženska.jpg
Profimedia
Stres zaradi stalne skrbi za zdravje vpliva na imunski sistem, spanec in odnose.

Hipohondrija, to je pretirana in stalna skrb za lastno zdravje kljub odsotnosti resne bolezni, sodi med psihosomatske anksiozne motnje. Pogosto prinaša občutek, da smo hudo bolni, čeprav zdravstveni pregledi kažejo drugače. Dokler ni več tako.

Kako hipohondrija vpliva na zdravje

Strokovnjaki z različnih fakultet po svetu so v več študijah dokazali, da kronična tesnoba, značilna za hipohondrijo, lahko oslabi imunski sistem. Tako posamezniki zaradi stresa postanejo bolj ranljivi za različne okužbe in vnetja. Raziskave univerzitetnih centrov od Harvarda do Oxforda kažejo, da dolgotrajen stres povečuje raven kortizola, kar negativno vpliva na telesno odpornost.

hipohodrija-posledice
Profimedia
Ljudje v stiku s hipohondri so prav tako bolj dovzetni za bolezni.

Bolezni in vpliv na bližnje 

Znanstveniki so v študijah prav tako ugotovili, da lahko ljudje, ki so v stiku s hipohondri, zaradi njihovega vedenja in pogostih zdravstvenih skrbi razvijejo podobne simptome. To je deloma povezano s pojavom tako imenovane socialne okužbe, ko se tesnobno vedenje prenaša in krepi med bližnjimi.

Posamezniki okrog hipohondrov torej tudi sami postanejo bolj občutljivi. S tem v zvezi so študije s Harvarda leta 2017 pokazale, da lahko dolgotrajen stres zaradi tesnobe poveča tveganje za srčno-žilne bolezni in dogodke, kot sta srčni infarkt in možganska kap v obdobju od dveh do petih let. Raziskave z Oxforda iz leta 2021 so prav tako potrdile povezavo med socialnim stresom in zdravstvenimi težavami, kot so depresijamotnje spanja, glavoboli in prebavne motnje, ki vključujejo sindrom razdražljivega črevesja.

hipohodrija-posledice
Profimedia
V preprečevanje resnih posledic hipohondrije je dobro vključiti sproščanje, prilagojeno posamezniku.

Kje je rešitev

Čeprav hipohondrija ni bolezen telesa, ampak predvsem psihe, njen vpliv na zdravje torej ni zanemarljiv. Zdravljenje naj bi vključevalo psihoterapijo, učenje sprostitvenih tehnik in včasih tudi zdravila proti tesnobi. Pomembno je zavedanje, da ne gre le za izmišljene bolezni, temveč za resničen vpliv psiholoških dejavnikov na telesno stanje.

Bistveno je, da tako ali drugače obremenjeni s hipohondrijo čim prej poiščemo dobro strokovno pomoč in se tudi sami naučimo primerno obvladovati skrb za zdravje. Razmislimo, kaj bi nas lahko kar najbolje sproti razbremenilo, pa če gre za določeno telesno vadbo in sprostitvene terapije ali kaj drugega, ter ukrepajmo takoj.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.