Belgija: Aktivirali celo okužene zdravnike
Razpad zdravstvenega sistema, skrajna stiska v želji oskrbeti paciente ali napoved črnega scenarija, ki se bo ponovil tudi drugod? Iz Belgije prihajajo grozljive vesti o prepolnih bolnišnicah in pomanjkanju medicinskega osebja.

Po poročanju nemškega Kronen Zeitunga je najhuje v valonskem oziroma francosko govorečem delu države. Dokler je to še bilo mogoče, so bolnike premeščali v druge belgijske regije, v nekaterih primerih jih je sprejemala Nemčija, ki je zanje našla prostor predvsem v bolnišnicah obmejnega Aachna. Po navedbah oblasti je prejšnji teden v bolnišnico v Liègu vsak dan prihajalo povprečno 500 okuženih, kar je 88 odstotkov več kot v tednu poprej, zato seveda poka po šivih, postelje z bolniki pa stojijo povsod, tudi po hodnikih.
Skrbijo »le« za okužene bolnike
Da bi vsaj malce olajšali delo še zdravim zdravnikom in medicinskim sestram, so se v Liègu odločili za drastično potezo: vpoklicali so namreč več deset s covidom-19 okuženih oseb. »Vem, da se sliši grozno, a znašli smo se v situaciji, ko je bilo treba izbrati med slabo in zelo slabo rešitvijo,« je dejal Philippe Devos iz belgijske zveze zdravniških sindikatov in vodja oddelka za intenzivno nego klinike v Liègu. »Slaba opcija je bila, da za bolnike skrbijo okuženi zdravniki, zelo slaba pa, da jih sploh nihče ne zdravi. Delo smo organizirali tako, da delajo samo tisti okuženi zdravniki in medicinske sestre, ki so brez simptomov bolezni, skrbijo pa izključno za okužene bolnike.«
V regijskih bolnišnicah Valonije naj bi tako trenutno delalo več kot sto okuženih medicinskih sester, ki so jim, tako kot covid-19 pozitivnim zdravnikom, priskrbeli najboljšo možno zaščitno opremo, da je tveganje za okužbo »zelo nizko«.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se