Predavanje in pogovor o založništvu nekoč in danes



V četrtek, 9. marca 2017, je Slavistično društvo Dolenjske in Bele krajine priredilo izobraževalno srečanje na temo Založništvo v Novem mestu nekoč in danes. Profesorica slovenščine in bibliotekarka Marinka Cerinšek je v zanimivem enournem predavanju predstavila delovanje Janeza Krajca, novomeškega založnika, tiskarja in pomembnega spodbujevalca društvenega življenja v Novem mestu v zadnjih desetletjih 19. in na začetku 20. stoletja (http://www.slovenska-biografija.si/oseba/sbi299035/).
Drugi del srečanja je bil namenjen pogovoru s profesorjem angleškega jezika in komparativistom Janezom Penco o težavah v slovenskem založništvu, prevajalskem delu in pomenu literarnega branja za človekov osebnostni razvoj. V pogovoru, ki ga je vodila profesorica slovenščine in sociologinja Barbara Grabnar Kregulj, je primerjal status današnjih zasebnih založnikov z založniki v Krajčevem času, predstavil svoj pogled na bralno kulturo slovenskih bralcev, kako izbira založniški program založbe Penca in drugi, predvsem pa se je razgovoril o tem, kako izbira besedila za prevajanje. Med njegovimi prevodi – gre izključno za stvarno literaturo – so mu še posebej pomembni naslednji: Hipoteza o sreči, Kako živeti – življenje Montaigna, Pravičniški um, Velika ideja – zakaj je enakost boljša za vse (http://www.vrhunski-dosezek.com/).
Predavanje in pogovor smo zaokrožili z razstavo, ki so jo pripravile knjižničarke Šolskega centra Novo mesto, pogovor o knjigah pa nadaljevali v sproščenem druženju v čitalnici šolske knjižnice.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se