Nova raziskava Univerze v Surreyju, objavljena v Journal of Translational Medicine, prinaša še več slabih novic za sladkosnedneže.
Preučili so podatke 180.000 ljudi in jih razvrstili v tri skupine. Prehransko ozaveščene, ki raje uživajo sadje in zelenjavo kot hrano živalskega izvora ter sladkarije; vsejede, ki uživajo vsa živila, vključno z mesom, ribami in nekaj zelenjave, pa tudi sladice; ter sladkojedce, ki radi uživajo sladko hrano in pijače, manj pa jih zanimajo bolj zdrave možnosti, kot sta sadje in zelenjava. Pri vsaki od skupin so pregledali vzorce krvi – merili so 2923 beljakovin in 168 presnovkov.
Vsi vemo, da je hrana eden osnovnih gradnikov zdravja, saj vpliva prav na vse, kar se v telesu dogaja. Vrabci že čivkajo o tem, da nezdrava hrana redi, vodi v sladkorno bolezen tipa 2 in maši žile. Nova raziskava pa kaže, da ima vpliv tudi tam, kjer morda ne bi pričakovali – na duševno zdravje. Če so vaša najljubša hrana torte, sladkarije in sladke pijače, ste namreč v za kar 31 odstotkov večji nevarnosti, da boste zboleli za depresijo.
Sladkor povzroča vnetja
Že prejšnje študije so pokazale, da prehrana, ki vsebuje veliko rafiniranih ogljikovih hidratov, lahko spodbuja vnetje. Če taka prehrana prevladuje, je vnetje kronično, to pa je dokazano povezano z več zdravstvenimi stanji, vključno s presnovnimi motnjami, rakom, astmo in –depresijo. Številni simptomi vnetja so pogosti tudi pri depresiji, med njimi izguba apetita, sprememba vzorcev spanja in okrepljeno zaznavanje bolečine. Depresija zato lahko kaže tudi na vnetja v vašem telesu.
Raziskave kažejo tudi to, da so moški dovzetnejši za učinke sladkorja na duševno zdravje kot ženske. V eni od študij so raziskovalci ugotovili, da je bilo pri moških, ki so zaužili 67 gramov sladkorja ali več na dan, 23 odstotkov večja verjetnost, da bodo imeli po petih letih depresijo. Moški, ki so zaužili 40 gramov sladkorja ali manj, pa so imeli manjše tveganje.
Ob tem je posebej skrb zbujajoče, da sladkor povzroča hudo odvisnost. Možganski receptorji za sladko niso prilagojeni na stalne in visoke ravni sladkorja. Ta intenzivna sladkost lahko spodbudi možganski center za nagrajevanje in je lahko bolj zasvojljiva kot kokain. Z drugimi besedami, od sladkorja smo lahko bolj odvisni kot od trdih drog. To tudi razloži, zakaj tako hrepenimo po sladkem in zakaj samo samokontrola pogosto ni kos privlačni moči sladkorja.
Več podobnih zanimivih vsebin si preberite v novi izdaji revije Jana