Odpadki

Kaj boste storili z oljem, ki bo ostalo po cvrtju krofov?

Mare Koren, Zveza potrošnikov Slovenije
18. 2. 2025, 08.26
Posodobljeno: 18. 2. 2025, 08.26
Deli članek:

Ali tudi vi po cvrtju olje zlijete v odtok ali na kompost? S tem povzročite trajno škodo sebi, odtočnemu sistemu, predvsem pa naravi.

Shutterstock
Kaj narediti z oljem, ki bo ostalo po cvrtju krofov?

Odpadno jedilno olje je nevarno: en liter, ki ga zlijemo v odtok ali naravo, lahko onesnaži tudi milijon litrov pitne vode! Kljub temu se mnogi ne zavedajo, zakaj je pomembno zbirati in pravilno zavreči odpadno jedilno olje, ki pogosto konča v odtoku ali na domačem kompostu. Preverili smo, kako pravilno ravnati z oljem, ki vam ostane po cvrtju, da bi naredili okolju najmanj škode.

Profimedia
Zakonsko smo dolžni odpadno jedilno olje pravilno zavreči.

Zamašene cevi

Zlivanje olja od peke krofov ali cvrtja piščanca v odtok lahko povzroči resne težave in škodo okolju, odtočnim cevem in čistilnim napravam. Vsaka kapljica olja, ki jo zlijemo v straniščno školjko ali lijak, pomeni veliko onesnaženje površinskih voda in podtalnice. Prav tako lahko povzroči škodo cevem, saj deluje kot odlično lepilo, kar pa pomeni, da tvegate zamašitev.

Nepravilno delovanje male čistilne naprave

Če olje konča v greznici ali mali komunalni čistilni napravi, se izloči na površino in onemogoči vnos zraka do odplak, kar povzroči slabo delovanje ali celo prekinitev delovanja greznice ali male komunalne čistilne naprave. Moti tudi proces naravne razgradnje.

Profimedia
Olje, pomešano z vodo in detergentom, predstavlja nevarnost za cevi in ekosistem.

Iz komposta do podtalnice

sportne-igre-mladih, plazma-sportne-igre, tekmovanje, sport

Zanimivosti

Začela se je nova sezona Športnih iger mladih

Če ga odvržemo med biološke odpadke, na kompost ali drugam v naravo, onemogočimo naraven razkroj in delovanje mikroorganizmov. Sčasoma se spere do podtalnice, ki je v Sloveniji glavni vir pitne vode. Ko je podtalnica onesnažena, lahko traja več sto let, da se njena kakovost obnovi ali izboljša.

Olje z detergentom postane lepilo

Odpadno olje v rafinerijah predelajo v biodizel in glicerin, ki se uporablja v farmaciji. Iz enega litra odpadnega olja nastane 0,9 litra biodizla.

Med ljudmi velja prepričanje, da če olje zmešajo z detergentom in sperejo v odtok, s tem ne naredijo nobene škode komunalnemu sistemu ali okolju. Vendar pa to ne drži.

Ob dodatku detergenta se olje sicer razprši na manjše kapljice, a se vseeno nalaga na odtočnih ceveh in je odlično lepilo za ostalo nesnago. Ujame se v čistilnih napravah in povzroča dodatno delo in stroške z odstranjevanjem. Kanalizacijski sistem ni popolnoma tesen, zato lahko skupaj s kapljicami vode uhaja tudi olje. Mešanje odpadnega jedilnega olja z detergentom in spiranje v odtok zato ni primeren način odstranjevanja.

Kako pa je s sežiganjem olja v peči skupaj z nafro?

Kurjenje odpadnega jedilnega olja v domači peči je tako kot vsako drugo nenadzorovano sežiganje odpadkov prepovedano, saj lahko predstavlja tveganje za okolje in zdravje ljudi. Olje vsebuje kar nekaj nečistoč in vode, ki ostane po cvrtju, ima tudi drugačne fizikalne lastnosti (temperatura vrelišča, viskoznost ...) kot kurilno olje, zato je zgorevanje nepopolno in je lahko nevaren za okolje in kurilni sistem. Tudi dimnikar nam bo hvaležen, če bomo odpadno jedilno olje pravilno zbirali in odvrgli v temu namenjen zbiralnik.

Profimedia
Olje zavrzite v temu namenjene zabojnike oziroma posode.

Kam torej z odpadnim oljem

Doma olje po uporabi ohladimo in precedimo v plastično ali stekleno posodo oziroma namensko posodo za zbiranje. Ne zlivamo ga med biološke odpadke, še manj v lijak in straniščno školjko. Posodo dobro zapremo in jo do odvoza na zbirno mesto hranimo na temnem in hladnem mestu.

Odpeljemo ga v ulični zbiralnik, kjer so namenske zbiralne posode, v katere lahko prelijemo odpadno jedilno olje. Počakamo lahko na akcijo zbiranja nevarnih odpadkov v premičnih zbiralnicah, ki potekajo enkrat do dvakrat na leto, ali pa olje oddamo v zbirni center.

Zanimivosti

Limone
Brezhibna oblačila

Trik z limono bo rešil vaše majice pred madeži deodoranta

krema za roke, nega rok
Brez gub in starostnih peg

Nasveti za mladostno kožo, ki jim morate slediti vsak dan

1aaafinal1AAA1final_LOW
Zanimivosti

Idilično bivanje ob vznožju Šmarne gore

spanje
Spočiti in naspani

Izločite najpogostejše motilce spanca

rastlinjak
Na vrtu

Na kaj moramo biti pozorni pred nakupom in postavitvijo rastlinjaka?

Andrej Ropret
Zanimivosti

Ob 23-letnici v Citypark prihajata ekskluzivni modni znamki