Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Zdravstvo: »Zaradi strahu pred pandemijo prihajajo res le nujnejši bolniki«


Monika Horvat
4. 5. 2020, 21.35
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Tako ptujski kot ormoški zdravstveni dom od začetka epidemije koronavirusa beležita upad obiska v dežurni ambulanti. Ljudje ne prihajajo več toliko zaradi nenujnih stanj.

1588584967_zdravnik.jpeg
Arhiv Štajerskega Tednika

Od začetka pandemije se je število bolnikov, ki so pri njih iskali nujno medicinsko pomoč, zmanjšalo za kar 75 odstotkov, pove vodja nujne medicinske pomoči (NMP) v ZD Ormož Alenka Simonič: »Zaradi strahu pred pandemijo sedaj v ambulanto NMP prihajajo resnično nujnejši bolniki, katerih obravnava je res potrebna. Pred pandemijo so mnogi bolniki izrabljali ambulante NMP za težave, ki niso bile niti malo nujne. Močno se pozna tudi izjemen upad bolnih otrok, saj le-ti zaradi manj socialnih stikov s sovrstniki minimalno zbolevajo. Posledično so bolj zdravi tudi starejši, ki so prej te otroke imeli v varstvu, na obiskih …«

Kronični bolniki predolgo odlašali z obiskom

Medtem ko se je zmanjšalo število takih, ki so prihajali v ambulanto nujne medicinske pomoči zaradi nenujnih stanj, pa so na drugi strani tudi nekateri bolni ljudje predolgo odlašali z obiskom: »Na začetku ukrepov je kar nekaj kroničnih bolnikov včasih čakalo predolgo, preden so prišli do zdravnika in je bilo nato situacije treba reševati urgentno. Zadnje tedne je sistem dostopa do osebnega ali dežurnega zdravnika dobro stekel in večina stanj se še pravočasno uredi. Vidimo, da mnogim starostnikom pri tem pomagajo mlajši in komunikacija kar nekako steče. Naši družinski zdravniki tako administrativno obravnavajo povprečno 80 bolnikov na dan. Težave so le z urejanjem potrebnih preiskav na sekundarnem nivoju, saj je za to potrebnega kar precej angažiranja osebnega zdravnika. Posebej zaskrbljeni smo zaradi manjše možnosti nadzora kroničnih bolnikov in pričakujemo, da bodo po odpravi ukrepov ambulante osebnih zdravnikov zasipane s tem delom. Kontrole teh bolnikov so pomembne dolgoročno, za preprečevanje nastanka drugih bolezni in za boljše in kakovostnejše preživetje,« je poudarila Simoničeva ter še opozorila, da se na njih obrača vedno več bolnikov z duševnimi stiskami in poslabšanji osnovnih psihiatričnih bolezni: »Tem bolnikom je sedaj namenjeno manj pozornosti, zato je pomembno, da so v javnosti znane telefonske številke za pomoč psihologov in psihiatrov.«

 SB Ptuj: Tudi v prihodnje ne bodo mogli obravnavati enake količine bolnikov

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.