Katera zdravila lahko mamice uživajo med dojenjem?
Dojenje kot zdrav začetek novega, mladega življenja bi moralo biti brezskrbno obdobje za vsako mater.

Farmacevti se pri svojem vsakodnevnem delu pogosto srečujemo z zaskrbljenimi doječimi materami, ki prihajajo po nasvete o različnih tegobah, ki bi jih v drugem življenjskem obdobju laže rešile brez velike panike, doma in same.
Gripa in prehlad sta pogosta tudi za ženske v obdobju dojenja. Kaj lahko uporabljajo, ne da bi ogrozile zdravje svojega dojenčka, je le eno od vprašanj zaskrbljenih mamic. Zdravljenje gripe in prehlada je simptomatsko, kar pomeni, da najpogosteje zdravimo simptome, kot so zamašen nos, izcedek iz nosu, vneto grlo, oteženo požiranje, povišana telesna temperatura, glavobol. Pri zdravljenju imajo prednost nefarmakološki ukrepi.
Nos
Pri zamašenem nosu in izcedku iz nosu je priporočljiva uporaba zdravil z lokalnim delovanjem, najpogosteje so to nosni vazokonstriktorji ali kortikosteroidi v obliki kapljic ali pršila za nos.
Med dojenjem so pršila in kapljice za nos na osnovi nafazolina, ksilometazolina, oksimetazolina ter tiste, ki vsebujejo mometazon, flutikazon in beklometazon, varne za uporabo, saj se ne izločajo v materino mleko.
Grlo
Pri bolečem grlu je priporočljiva uporaba pastil za grlo in aerosolov, ki vsebujejo lokalni anestetik (benzokain, lidokain), antiseptik (klorheksidin, cetilpiridinij, benzalkonij) ali nesteroidno protivnetno zdravilo (flubiprofen). Pomembno je poudariti, da je pri lokalni terapiji resorpcija zdravilne učinkovine minimalna ali je sploh ni, koncentracija zdravila v mleku pa je nemerljiva, pojasnjuje Bojana Letić, magistra farmacije Farmacevtske zbornice Srbije.

Pripravki za sistemsko uporabo pri doječih materah lahko vplivajo na dojenega otroka, zato je treba predvideti tveganje in ga primerjati s tveganjem ob prenehanju dojenja in z razpoložljivimi terapevtskimi alternativami ter temu prilagoditi odločitev.
Paracetamol in ibuprofen
Uporaba paracetamola in ibuprofena je varna za zdravljenje glavobola in povišane telesne temperature med dojenjem. Na trgu obstajajo kombinacije več različnih skupin zdravil v eni tableti. Uporabi teh zdravil se je treba izogibati, saj se pogosto zgodi, da je eno zdravilo mogoče uporabiti brez tveganja, druga pa ne.
Ponavljajoče se uživanje lahko zmanjša proizvodnjo mleka in se mu je treba izogibati. Možna stranska učinka sta vznemirjenost in razdražljivost. Da bi obdobje laktacije minilo čim bolj zdravo, je treba pri gripi in prehladu izvajati preventivne ukrepe. Farmacevti in svetovalci za cepljenje v lekarnah po vsej Sloveniji ponujajo svetovanje v zvezi s cepljenjem proti sezonski gripi in pnevmokokom.

Nosečnice in bodoče doječe matere lahko to storitev poiščejo pri svojem izbranem zdravniku in farmacevtu, od katerega bodo prejele nasvete in informacije na podlagi dokazov, o preventivi pa se bodo odločile same.
Proti kašlju
Kadar so zdravila proti kašlju potrebna pri doječih materah, so pri izbiri terapije pomembni dejavniki, kot sta starost otroka in ali je bil otrok rojen prezgodaj ali ima kronične zdravstvene težave.
Dojenčki, mlajši od dveh mesecev, imajo lahko težave s presnovo zdravil, ki jih prejmejo z materinim mlekom, in so lahko bolj dovzetni za stranske učinke. Mleko je tudi njihova popolna prehrana, nekatera zdravila pa lahko zmanjšajo količino mleka.
Starejši je dojenček, manjša je verjetnost, da bo zdravilo povzročilo resne težave, vendar je vedno priporočljiva previdnost.
Ko v lekarni izbiramo zdravilo za doječe matere, farmacevti vedno upoštevamo količino zdravila, ki konča v materinem mleku, in ali je zdravilo sprejemljivo za neposredno dajanje dojenčku. Glede na to, ali je kašelj produktiven (moker) ali neproduktiven (suh), se uporabljajo zdravila za lajšanje refleksa kašlja ali zdravila za lažje izkašljevanje.
Suh kašelj pri doječih materah je lahko posledica draženja sluznice žrela zaradi zamašenega nosu, zato so nefarmakološki ukrepi, kot so uporaba vlažilca zraka, topla prha ali kopel ali izpiranje nosu s fiziološko raztopino zaželene in učinkovite.
Za zdravljenje suhega kašlja lahko doječe matere uporabljajo tudi zeliščne pripravke, kot so čaji, sirupi in pastile, ki vsebujejo močvirski slez ali islandski lišaj, ki so varni za uporabo pri tej populaciji.

Suhega kašlja pri doječih materah ne smemo zanemariti, saj se lahko vsebina nabira v pljučih, kar lahko povzroči resnejše okužbe. To je še zlasti nevarno pri doječih materah, ki imajo astmo. Pastile proti kašlju lahko vsebujejo več sestavin, kot so med, mentol, cink ali rastlinske sestavine. Glede na to, da se te pastile prodajajo tudi v drugih prodajalnah, ne samo v lekarnah, svetujemo, da obrnete na farmacevta v lekarni, ki vam bo prebral sestavo in vam dal ustrezno priporočilo, saj številne sestavine niso dobro raziskane pri dojenju in lahko vplivajo tako na mleko kot proizvodnjo mleka in otroka.
Zdravila za izkašljevanje ambroksol, acetilcistein, bromheksin, karbocistein in zdravila rastlinskega izvora, ki kot sestavine vsebujejo bršljan, timijan in trpotec, so združljiva z dojenjem, pri dojenčku ni pričakovati stranskih učinkov, zato jih lahko uporabljamo pri dražečem kašlju.
Preberite tudi:
- Število porodov s carskim rezom se povečuje: kakšne so številke iz slovenskih porodnišnic
- V Sloveniji za poporodno depresijo trpi več kot 3000 mamic
- Kako ustvarimo prijetno okolje za dojenčka?
Prebava
Po porodu oziroma v poporodnem obdobju, zaprtje ni redkost. Nastane zaradi več razlogov, zaradi hormonskih sprememb in zmanjšane črevesne gibljivosti, zaradi zmanjšanega vnosa tekočine in povečane potrebe po tekočini zaradi dojenja ter zmanjšanega gibanja.
Doječim materam najprej svetujejo nemedicinske ukrepe - uživanje velikih količin vode in tekočine, uživanje živil, bogatih s prehranskimi vlakninami, kot so polnozrnati kosmiči, otrobi, leča, nato uživanje živil, ki so naravna odvajala, npr. suhe slive, neolupljeno sadje in telesna dejavnost. Če vsi ti ukrepi ne dajejo rezultatov, se lahko priporočijo zdravila, ki se izdajajo brez zdravniškega recepta in so v obdobju dojenja popolnoma varna.
Zgaga je običajno značilna za zadnje trimesečje nosečnosti, lahko pa se pojavi tudi v obdobju dojenja. Na srečo obstaja več zdravil, ki so varna za uporabo med dojenjem in lahko pomagajo pri zdravljenju zgage.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se