Zaradi neočiščenega dimnika lahko ostanete brez doma
Kurilna sezona je v polnem zagonu, zato se nevarnost dimniških požarov zelo povečuje. Glede na statistiko se od približno 400 dimniških požarov kar 99 odstotkov pripeti v objektih, kjer dimnikarska služba ne deluje. Na območju PU Maribor so letos zabeležili 13 dimniških požarov. Zakon o dimnikarskih storitvah zahteva, da uporabniki do 31. decembra očistijo svoj dimnik, v nasprotnem primeru jim grozi globa med 60 in 100 evri, lahko pa tudi več.

Od leta 2017 naprej lahko lastniki kurilnih naprav dimnikarja izberejo sami. Zaradi te spremembe na nekaterih območjih ostaja nepregledanih in neočiščenih velik delež dimnikov.
Dimnikarsko podjetje Kaminko iz Miklavža pri Mariboru ima skupno evidentiranih okoli 2.000 kurilnih naprav, od tega jih je okoli 60 % na lesno gorivo (drva ali peleti), okoli 25 % na kurilno olje, sledijo plin in toplotne črpalke. Večina prebivalcev na tem območju torej še vedno kuri na drva.
Po oceni dimnikarja Borisa Konjička iz podjetja Kaminko ima velika večina občanov kurilne naprave redno pregledane in očiščene. Klasične kurilne naprave na trda goriva in z ročnim nalaganjem čistijo dvakrat v kurilni sezoni, eno čiščenje stane 29,70 evra. Enkrat letno opravijo še redni letni pregled, za kar je treba odšteti 17,50 evra. Na letni ravni nas torej dimnikarske storitve stanejo okoli 80 evrov. Na terenu pa je še vedno veliko peči, ki so stare več kot 20 let in ne izpolnjujejo zakonskih normativov. Lastniki bi jih morali zamenjati v čim krajšem času, vendar denarja za tovrstne naložbe nimajo. Zamenjava kurilne naprave in nakup ventilatorskega zalogovnika voda stane okoli 7.000 evrov, kar je za tiste, ki komaj zberejo dovolj denarja za nakup drv, prevelik zalogaj.
Kazen za kurjenje mokrih drv: 300 evrov
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se