Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Zaključujejo projekt Od vijeglavke do soka


STA
24. 2. 2012, 12.15
Posodobljeno
13:39
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

jabolka_mls.jpg
M. L.-S., arhiv DL
ilustrativna slika (Foto: M. L.-S., arhiv DL)

##IMAGE-3430568##

V Kozjanskem parku zaključujejo mednarodni projekt Ipa od Vijeglavke do soka, ki se je začel julija 2009. Ta projekt, ki je del programa čezmejnega sodelovanja Slovenija-Hrvaška 2007-2013, daje nove vsebine, aktivnosti in cilje, ki so povezani z ohranjanjem travniških sadovnjakov, so danes sporočili iz Kozjanskega parka.

S projektom Od vijeglavke do soka so partnerji v projektu strokovno, upravljavsko in izvedbeno povezali zavarovana območja Kozjanskega parka, Krajinskega parka Kolpa in Nacionalnega parka Risnjak pri prizadevanjih za ohranitev visokodebelnih travniških sadovnjakov kot habitata vrst Nature 2000.

Projekt zasleduje nekatere dolgoročne cilje trajnostnega upravljanja z visokodebelnimi sadovnjaki, ki jih je moč realizirati le s skupnim čezmejnim sodelovanjem. V preteklosti je bilo območje izvajanja projekta klimatsko in reliefno homogeno, pod enotno politično upravo in izobraževalnim sistemom, tako je tudi sadjarstvo v teh regijah v zelo podobnem razvoju.

Kot navajajo v Kozjanskem parku, dediščina tega je, da so danes znanje in veščine ter mnoge tradicionalne vrste sadnega drevja z zelo raznolikim sortnim sestavom, med katerim prevladujejo tradicionalne sorte jabolk, skupne na obeh straneh meje.

Vse bolj pa travniški sadovnjaki pridobivajo tudi na svojem naravovarstvenem pomenu, zato so partnerji v projektu Kozjanski park, Javni zavod Krajinski park Kolpa in Javna ustanova Nacionalni park Risnjak na Hrvaškem oblikovali skupno strategijo dolgoročnega sonaravnega upravljanja s travniškimi sadovnjaki, ki bo sestavni del načrtov upravljanja v prihodnosti.

Po navedbah Kozjanskega parka je rezultat njihovega dolgoletnega dela že opazen v pokrajini, v velikem številu ohranjenih sadovnjakov in na novo posajenih sadnih dreves. Dodali so še, da skladno z načeli sonaravnega kmetovanja postajajo travniški sadovnjaki znova pomemben element trajnostnega razvoja podeželja, saj gospodarski pomen ekstenzivne pridelave sadja ni v nasprotju s cilji varstva narave, temveč njihov sestavni del.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.