Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Začela se je jesenska akcija cepljenja lisic proti steklini


Senka Dreu
9. 10. 2019, 21.35
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Konec septembra se je začela akcija cepljenja lisic proti steklini, ki bo predvidoma trajala do mesec dni, torej do konca oktobra. Kot so povedali na Upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR), gre tokrat za zadnjo redno akcijo, saj se je Slovenija leta 2016 v skladu z zahtevami Svetovne organizacije za zdravje živali razglasila za državo, prosto stekline. Zadnji primer stekline pri lisici je bil namreč v Sloveniji potrjen januarja 2013.

1570466219_sd-steklina1.jpeg
Arhiv Štajerskega Tednika

Cepivo proti steklini je za lisice v peroralni obliki, torej žival vabo zaužije; takšno cepljenje predstavlja edino učinkovito metodo zatiranja stekline pri divjih živalih, glavni namen akcije pa je seveda varovanje zdravja in življenj ljudi pred to izredno nevarno boleznijo. Skoraj neverjeten je podatek, da zaradi stekline vsako leto na svetu še zmeraj umre več kot 55.000 ljudi, med njimi večina otrok.

»Z izvajanjem peroralnega cepljenja, ki ga izvajamo dvakrat letno, spomladi in jeseni, aktivno zaščitimo populacijo lisic v slovenskih gozdovih, ki predstavlja glavni rezervoar stekline. Tako preprečujemo širjenje bolezni in jo postopno tudi izkoreninjamo. Vabe polagamo samo na določenem območju države, in sicer v 50-kilometrskem pasu ob meji s Hrvaško, ki zajema približno 15.600 kvadratnih kilometrov ozemlja. Odvržemo jih z višine 300 metrov s posebej prirejenimi letali, ki vzletajo z letališč v Ljubljani, Portorožu, Murski Soboti, Novem mestu in Celju. V vsaki akciji se položi 380.000 vab, kar nanese približno 22 do 26 vab na kvadratni kilometer,« pojasnjujejo na UVHVVR ter dodajajo, da vaba vsebuje kapsulo s cepivom in zunanji ovoj, ki privablja lisice. V slednjem je poseben biomarker, s pomočjo katerega nato v zobeh odstreljenih ali poginulih lisic spremljajo uspešnost cepljenja.

Nevarno dotikanje vab

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.