Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Virtualni Dan zdravstvene šole – 10. december


Zapisala: Janja Florjančič, ŠC Novo mesto
11. 12. 2020, 07.50
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

1a_srednje_zdravstvene.jpg
Arhiv Lokalno.si
1.a srednje zdravstvene
2b_srednje_zdravstvene.jpg
Arhiv Lokalno.si
2.b srednje zdravstvene

Na Srednji zdravstveni in kemijski šoli so si dijaki in učitelji vseh programov včeraj oblekli uniforme, ki jih nosijo pri praktičnem pouku. V virtualnih učilnicah so želeli obeležiti 10. december, dan rojstva prve medicinske sestre na Dolenjskem Marije Tomšič, ki ga obeležujejo kot dan zdravstvene šole.

Tako imenovane »šole belih uniform in ponosnih mladostnikov, ki se šolajo za poklice v službi človeka«, so se posredno tudi v teh časih izkazale za izjemno pomembne. Tam se namreč šolajo bodoče medicinske sestre in zdravstveniki učijo negovati in skrbeti za bolne ter pomoči potrebne ljudi, farmacevtski tehniki pomagajo lajšati bolečine in svetujejo pri ohranjanju zdravja, kemijski tehniki analizirajo in izdelujejo produkte, ki pozdravijo, dajejo moč ter izboljšujejo kakovodst življenja na vsakem koraku, kozmetične tehnice pa skrbijo za urejen in negovan videz ter pomagajo pri ohranjanju mladosti in lepote.

Vsi dijaki so pri pouku na daljavo tako sodelovali v sijočih belih uniformah. Razrednim fotografijam so dodali tudi skupinsko fotografijo učiteljskega zbora z ravnateljico.

Naj zasije bela barva v podporo vsem zdravstvenim delavcem, ki se trudijo za ljudi in za njihova življenja.

Kdo je bila Marija Tomšič?

Marija Tomšič je bila po doslej znanih ustnih in pisnih virih prva medicinska sestra na Dolenjskem. Svoje življenje je posvetila zdravstveni negi bolnikov in vzgoji negovalnega kadra, najprej na Zavodu za zdravstveno zaščito mater in otrok v Ljubljani, pozneje na ljubljanski Šoli za zaščitne sestre, kot glavna medicinska sestra kirurškega oddelka novomeške bolnišnice pa je leta 1946 postavljala temelje stroki zdravstvene nege v novomeški bolnišnici.

Pod njenim vodstvom se je več generacij mladih deklet izobraževalo za zdravstveno nego bolnika. Bolničarski tečaji, ki jih je organizirala, so v prvih povojnih letih zagotavljali kader predvsem za potrebe bolnišnice in so predstavljali zametke kasnejšega izobraževanja v zdravstveni negi - najprej v bolničarski, pozneje pa v srednji zdravstveni šoli.

Marija Tomšič se je rodila 10. decembra 1907 v Postojni mami Mariji, roj. Lunder in očetu Jožetu Tomšiču, ki je bil orožniški poročnik. Leta 1909 se je družina preselila v Novo mesto, kjer je prebivala v enostanovanjski hiši na takratni Štemburjevi oz. danes Trdinovi ulici. V družini je bilo 11 otrok, dva sta umrla že v otroških letih. V svojem življenjepisu je Marija Tomšič zapisala, da so živeli zelo skromno, edini vir zaslužka je bila očetova plača. Kljub temu so vsi otroci končali šole, ki so bile na voljo v domačem kraju, nekaj pa jih je nadaljevalo šolanje tudi na univerzi v Ljubljani.

Še več o Mariji Tomšič in njenem prihodu in delovanju v Novem mestu, pa lahko preberete na spletni strani Srednje zdravstvene in kemijske šole Novo mesto.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.