Več kot polovica dijakov je žrtev spletnega nadlegovanja
Februar je mesec varne rabe interneta, drugi torek v mesecu pa okoli 140 držav po svetu obeležuje tudi dan varne rabe interneta. Ta letos poteka pod sloganom Skupaj za prijaznejši internet in se osredotoča na medvrstniško nasilje, ki ga je bila deležna več kot polovica slovenskih dijakov ter osnovnošolcev med sedmim in devetim razredom.

Dan varne rabe interneta je Insafe prvič obeležila leta 2004, odtlej pa je prerasel evropske meje in ga sedaj obeležujejo že v okoli 140 državah po svetu. Od leta 2005 v mreži sodeluje tudi slovenski Center za varnejši internet in točka osveščanja o varni rabi interneta in mobilnih naprav Safe.si.
Kot so zapisali pri Safe.si, številni starši ne vedo, kako otroke naučiti varne rabe interneta. Zato so šole in druge izobraževalne organizacije povabili, da v februarju pripravijo dogodke na temo varne in odgovorne rabe interneta. Doslej se je za izvajanje aktivnosti prijavilo 165 učiteljev in drugih strokovnih delavcev iz 141 osnovnih in srednjih šol ter drugih izobraževalnih zavodov.
V sklopu meseca varne rabe interneta so pripravili tudi spletno aplikacijo Lepa misel, s katero želijo najstnike spodbuditi k razmisleku o tem, kako ustvarjati prijaznejši internet za vse.
Medvrstniško spletno nasilje v Sloveniji
Kot so še poudarili na Safe.si, postaja medvrstniško nasilje na spletu vse pogostejši pojav, kar potrjuje tudi raziskava fakultete za družbene vede v sklopu projekta Odklikni.
Rezultati raziskave, ki je potekala spomladi lani, kažejo, da je v Sloveniji v preteklem šolskem letu vsaj eno obliko nadlegovanja doživelo 56 odstotkov učenk in 50 odstotkov učencev med sedmim in devetim razredom osnovne šole ter 65 odstotkov dijakinj in 55 odstotkov dijakov.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se