V gradbeništvu primanjkuje usposobljenega kadra
Gradbeništvo je po zadnji gospodarski krizi okrevalo, gradbenih projektov je veliko, a se sektor sooča s pomanjkanjem usposobljenega kadra. Mladi se manj odločajo za delo v gradbeništvu, spodbudilo bi jih lahko več kadrovskih štipendij, večja promocija gradbeništva, višje plače in več spodbud staršev.

Predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS) Branko Meh je povedal: "V obrti in podjetništvu se že vrsto let soočamo s hudim pomanjkanjem usposobljenega kadra. Ponovno smo uvedli vajeniški sistem, vendar smo nad rezultati razočarani. Premalo mladih se odloča za vajeništvo. Tudi straši bi morali podpirati svoje otroke, ki se želijo poklicno izobraziti.« Meh sicer meni, da bi morala država znižati prispevke na plače, da bi delavci imeli "dostojne plače".
"Če bi želeli več kadra v gradbeništvu, bi moral delavec zaslužiti vsaj 1000 do 1200 evrov. Ta denar je težko zagotoviti, saj trg postavi ceno. To pomeni strošek za delodajalca okrog 2000 evrov," pa je poudaril podpredsednik sekcije gradbincev pri OZS Franc Meža.
Po njegovi oceni na dolgi rok še ne bo bistvene spremembe na področju vpisa za gradbene poklice. "Sem zagovornik tega, da dobimo kader v lokalnem okolju. Država pa bi morala zagotoviti kontinuiteto infrastrukturnih projektov. Tako bi se tudi mladi v večji meri odločali za tovrstne poklice," je še dodal Meža.
"Trenutno se za gimnazijo odloči 32 odstotkov otrok, kar je precej manj kot pred leti. Problem je v tem, ker imamo vsako leto manj številčne srednješolske generacije. Z gospodarsko krizo je začelo število vpisov za gradbene poklice upadati. Ustavil se je pred tremi leti, trenutno se odloči za te poklice 1,8 odstotka dijakov," je še dejala Šušmeljeva in ocenila, da se bo vpis počasi začel stopnjevati.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se