Svetovni dan brez cigaret


Kajenje škoduje tako rekoč vsakemu organu v človeškem telesu, ob svetovnem dnevu brez cigaret pravi Mojca Prah iz novomeškega zdravstvenega doma in dodaja, da niso samo rak pljuč, kronična obstruktivna pljučna bolezen in obolenja srca tisti, ki povzročajo resne zdravstvene težave in smrt. Mednje sodijo tudi manj znani in manj omenjeni učinki kajenja od glave do nog: izguba las, očesna mrena, staranje in gubanje kože, slabšanje sluha, kožni rak, propadanje zob, emfizem, osteoporoza, obolenja srca, rane na želodcu, obarvani prsti, rak maternice in splav, deformirana sperma, luskavica, Burgerjeva bolezen in rak.
Po navedbah Svetovne zdravstvene organizacije zaradi kajenja umre oseba vsakih 6,5 sekunde. Raziskava predvideva, da ljudje, ki začnejo kaditi v najstniških letih (kar jih stori več kot 70 odst.) in nadaljujejo s kajenjem še dve desetletji ali več, umrejo 20 do 25 let prej od tistih, ki nikoli ne prižgejo cigarete.
A kljub glasnim opozorilom o škodljivosti te razvade, tobačni izdelki vsako leto pokončajo kar šest milijonov ljudi. Še vedno kadi kar tretjina odrasle svetovne populacije oz. dobra milijarda ljudi. V Sloveniji kadi približno četrtina prebivalcev, starejših od 15 let, kar predstavlja nekaj več kot 430.000 oseb. Kadi več moških kot žensk, sporočajo z Inštituta za varovanje zdravja. Zaradi kajenja vsako leto umre 3000 Slovencev.
Prahova izpostavlja, da opustitev kajenja ni lahka naloga, na voljo pa so različne vrste pomoči. Posameznik lahko izbere tisto, ki mu ustreza: od svetovanja pri osebnem zdravniku in delavnic za opuščanje kajenja do brezplačnega svetovalnega telefona za pomoč pri opuščanju kajenja 080 2777. Pri opuščanju kajenja nudijo pomoč tudi v Zdravstvenem domu Novo mesto in drugih zdravstvenih domovih, vse omenjene vrste pomoči pa so brezplačne.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
ZD Novo mesto: Svetovni dan brez cigaret