Rak: 40% vseh oblik bolezni bi lahko preprečili

##IMAGE-2240811##
Danes obeležujemo svetovni dan boja proti raku, ki je letos še posebej posvečen preventivi in zgodnjemu odkrivanju raka. Rak je namreč eden največjih javno zdravstvenih problemov, tako v svetu, kot v Sloveniji. V ta namen tudi na Zavodu za zdravstveno varstvo Novo mesto poudarjajo pomen preventivnih dejavnosti.
Čeprav v zadnjem desetletju narašča obolevnost zaradi te bolezni, narašča hkrati tudi doba preživetja bolnikov z rakom.
Na to, ali bo nekdo zbolel za katero obliko raka, vplivajo medsebojni učinki več dejavnikov: dedna nagnjenost, način življenja in dejavniki iz okolja ter naključje. Pojava katerekoli oblike te bolezni ni mogoče povezati z enim samim dejavnikom, saj je vedno preplet in končni rezultat vseh škodljivih in zaščitnih dejavnikov v našem življenju. To pomeni vse naše zdrave in nezdrave življenjske navade, stike s kemikalijami, fizikalnimi in biološkimi dejavniki, onesnaženo bivalno in delovno okolje, pa tudi dedna nagnjenost, ki se kaže z večjo ali manjšo sposobnostjo popravljanja napak, ki jih v celičnem jedru povzročijo zunanji dejavniki.
Iz zadnjega objavljenega letnega poročila Registra raka za Slovenijo je razvidno, da je v jugovzhodni statistični regiji, torej na Dolenjskem in v Beli krajini, v letu 2004 zbolelo 697 bolnikov: 389 moških in 308 žensk. Istega leta je bilo v Sloveniji zabeleženih 10.625 novo odkritih bolnikov te bolezni, pri moških 5.472 moških in 5.153 žensk. (podrobneje o primerjavi podatkov za Slovenijo in regijo v priponki)
Pri moških je bil v Sloveniji leta 2004 najpogostejši pljučni rak (16,8 % vseh rakov). Na prvem mestu je že od leta 1967, ko je na tem mestu zamenjal želodčnega raka.
Pri ženskah je ostal na prvem mestu rak dojk (21 %). Zaskrbljujoče je dejstvo, da se število novo odkritih primerov te bolezni še vedno povečuje. Temu sledijo rak kože (16,6 %), debelega črevesa in danke (11,1 %).
Podatki o preživetju vseh bolnikov zrcalijo uspešnost vseh programov onkološkega varstva, od zgodnjega odkrivanja do zdravljenja, rehabilitacije in dolgoletnega spremljanja zdravstvenega stanja bolnikov. V zadnjem obdobju (2000-04) se je petletno preživetje zvišalo, pri moških se je povzpelo na 50 %, pri ženskah pa znaša že 64 %. Raziskava EUROCARE, ki poteka na področju Evrope, pa Slovenijo po preživetju bolnikov z rakom še vedno uvršča v spodnjo polovico držav Evrope.
Kar 40% vseh oblik raka pa bi lahko preprečili z ustreznim življenjskim slogom (nekajenje ali prenehanje kajenja, redna telesna dejavnost in uravnotežena prehrana).
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Zavod za zdravstveno varstvo Novo mesto o raku