Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Za odvoz zavržene hrane vrtci in šole porabijo štiri milijone evrov


Mojca Vtič
29. 7. 2020, 21.21
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Projekt Hrana ni za tjavendan je že šesto leto zapored združil slovenske šolarje in otroke v boju proti zavrženi hrani. V projekt se je letos vključilo več kot 5.000 otrok in 370 mentorjev iz 94 izobraževalnih ustanov iz vse Slovenije, od tega 18 iz podravske regije.

1595848980_mv-hrana_projekt_2.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Izračunali so, da vsak dan v slovenskih vrtcih, osnovnih in srednjih šolah nahranijo preko 320.000 otrok, učencev in dijakov. V vrtcih in šolah se dnevno pripravi več kot 630.000 različnih prehranskih obrokov, na osnovi pripravljenih obrokov se za potrebe šolske prehrane v šolskem letu nabavi za več kot 110 milijonov evrov hrane. Za odvoz odpadne hrane naj bi šole in vrtci porabili tri do štiri milijone evrov letno. Tem stroškom pa je treba prišteti še stroške nabave, priprave, strežbe hrane, porabe energije in vode … Prepričani so, da se lahko z odgovornejšim ravnanjem vsakega posameznika te številke zmanjšajo.

V Gorišnici imajo raje imajo enolončnico kot pico

V projektu je sodelovala tudi Osnovna šola Gorišnica. Mentorica Mateja Matjašič Pevec je povedala, da so učenci aktivno sodelovali, prisluhnili strokovnim predavanjem na temo zdrave prehrane, se udeleževali delavnic, pomagali pri pripravljanju jedilnikov … »Skozi aktivnosti smo tako ugotovili, katero hrano učenci radi zaužijejo in katere ne. Posledično hrane, ki je ne marajo, nismo uvrščali na jedilnike, kar je pomenilo tudi manj zavržene hrane. Organizirali smo tudi tekmovanje med razredi in razred, ki je zbral najmanj zavržene hrane, je dobil praktično nagrado. To tekmovanje je resnično poželo veliko odzivnost in odobravanje učencev,« je zaupala.

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.