Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Porodni krči dežurnega zobozdravstva: storitev brezplačna, zdravilo ne


Dženana Kmetec
11. 2. 2021, 22.21
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Z januarjem je v ptujskem Zdravstvenem domu po mnogih letih ponovno začela delovati dežurna zobozdravstvena služba. Izkazalo se je, da je bila še kako potrebna. Povprečno so imeli zobozdravniki okrog 11 pacientov dnevno, rekord je bil minuli konec tedna, ko so oskrbeli 18 nujnih primerov. Čeprav denar za izvajanje zagotavljajo spodnjepodravske občine, pa je za zdravila, predpisana v času dežurstva, treba plačati. Težave še vedno niso rešene niti s koncesionarji, ki se jim zdi podjemna pogodba, po kateri bi morali delati v dežurstvu, sporna. V presojo so jo dali Zdravniški zbornici Slovenije. 

1613056963_cg_zobozdravstvo_1.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Letno bodo občine Spodnjega Podravja za delovanje dežurne zobozdravstvene ambulante iz občinskih proračunov prispevale okrog 50.000 evrov. Kot je zagotovila direktorica Zdravstvenega doma Ptuj, so pogodbo o sofinanciranju podpisale prav vse občine iz ptujskega (16) in ormoškega območja. Največ boprispevala MO Ptuj, ki je bila tudi pobudnik ponovne vzpostavitve dežurne zobozdravstvene službe – 15.000 evrov. Deleže, ki jih bodo občine prispevale, so računali po številu prebivalcev: 0,55 evra na občana.

Za vse občane občin, ki sofinancirajo delovanje dežurne zobozdravstvene službe, je storitev brezplačna. A ker to dežurstvo ni organizirano v sklopu Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije, je strošek predpisanih zdravil breme pacientov.

Tatjana Tantegel, vodja zobozdravstvene službe v ptujskem Zdravstvenem domu, pravi, da imajo dnevno v dežurstvu okrog 12 pacientov. Rekord je bil minuli konec tedna, ko so obravnavali 18 nujnih stanj: »Skupaj smo imeli doslej 109 pacientov v šestih vikendih in dveh prazničnih dneh. To vsekakor pomeni, da je bila vzpostavitev dežurne zobozdravstvene službe potrebna in res nujna.« Ker pa pacienti niso seznanjeni s tem, da morajo zdravilo plačati, se pritožujejo in pogosto razburjajo v ambulanti. Čeprav to ni odločitev ne zobozdravnikov ne vodstva ZD, pač pa je posledica tolmačenja ZZZS. To pa niso edini porodni krči ponovne vzpostavitve dežurne zobozdravstvene službe.

Še vedno je problem organizacija dela; nesporazum s koncesionarji

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.