Podlubniki v gozdovih povzročili veliko škodo

##IMAGE-3631410##
V slovenskih gozdovih so zaradi širjenja podlubnikov za posek letos označili že skoraj 1,9 milijona kubičnih metrov lesa, od tega skoraj izključno smreko, kažejo zadnji podatki Zavoda za gozdove Slovenije. Največ dreves so podlubniki napadli na ljubljanskem in postojnskem območju, topla jesen pa lahko škodo še poveča.
Podlubniki so najbolj prizadeli tista območja, ki jih je februarja lani opustošil žled, in gozdove z višjim deležem smreke na nižjih nadmorskih višinah, kjer je smreka zaradi ugodnih pogojev za razvoj lubadarja še posebej ogrožena. Med podlubniki sta v Sloveniji najnevarnejša osmerozobi in šesterozobi smrekov lubadar.
Največ napadenih dreves bi bilo treba posekati na ljubljanskem in postojnskem gozdnogospodarskem območju, sledijo kočevsko, tolminsko, kranjsko in blejsko območje, v nekoliko manjšem obsegu pa so prizadeti tudi vsi ostali deli Slovenije.
Najmanj dreves, ki so jih napadli podlubniki, so doslej odkrili na skrajnem jugozahodu in severovzhodu Slovenije - na Krasu in v Prekmurju.
Število odkritih žarišč podlubnikov je naraščalo od začetka poletja, medtem ko se jeseni z nižanjem temperatur njihova aktivnost upočasni in sčasoma ustavi. Podlubniki namreč niso sposobni uravnavati lastne telesne temperature, zato se razvijajo in so aktivni le v toplejšem delu leta, približno od marca do oktobra.
Letošnja topla jesen, ko se dnevne temperature gibljejo nad desetimi stopinjami Celzija, lahko obdobje njihove aktivnosti sicer podaljša in še poveča letošnjo škodo.
Na zavodu predvidevajo, da se bo razvoj podlubnikov ob dovolj hladnem vremenu prek zime ustavil, spomladi pa pričakujejo novi napad tistih, ki bodo uspešno prezimili. Ti nato sprožijo novi ciklus razmnoževanja podlubnikov, zato neaktivnost podlubnikov v času zime za lastnike gozdov in gozdne delavce ne predstavlja olajšanja.
Na zavodu lastnike gozdov zato pozivajo, naj v jesenskem in zimskem času nadaljujejo s pregledovanjem gozdov ter čim hitreje posekajo in spravijo iz gozda vsa drevesa, ki so jih napadli podlubniki.
Smrekovi lubadarji zimo preživijo pod lubjem in delno v gozdnih tleh, drevesa pa je treba odstraniti pred odpadanjem lubja, saj z odpadlim lubjem na gozdna tla odpadejo tudi podlubniki, ki tako ostanejo v gozdu in lahko preživijo do pomladi.
Zavod vzporedno z usmerjanjem sanacije napadenih gozdnih sestojev pripravlja tudi program obnove gozdov, ki so bili poškodovani zaradi podlubnikov. Začela se bo naslednje leto in bo trajala več let.
Večino poškodovanih gozdov bodo obnovili po naravni poti, del pa s sajenjem sadik gozdnega drevja. Nujna bodo tudi obsežna negovalna dela v mladem gozdu, s katerimi bodo znova dobili kakovostne in stabilne gozdne sestoje.
Direktor zavoda Damjan Oražem je septembra izrazil pričakovanje, da bo količina napadenega lesa, ki ga bo treba posekati, do konca leta dosegla do dva milijona kubičnih metrov. "Beležimo rekordno leto, kar se tiče napada podlubnikov," je opozoril.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se