© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Odzivi telesa na okolje
Čas branja 2 min.

Zakaj se nam med kopanjem naguba koža na prstih in stopalih


Uredništvo
5. 7. 2025, 05.55
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Nagubanost oziroma grbančenje kože v vodi je zanimiv odziv našega telesa, ki ima presenetljive prednosti.

nagubanost-koze-v-vodi
Profimedia
Nagubanost kože ni le estetski pojav, temveč tudi funkcionalen, saj med drugim izboljša oprijem.

Ste se kdaj vprašali, zakaj se po dolgem namakanju v vodi koža na prstih in stopalih naguba? Ta pojav, ki vizualno spominja na posušeno grozdje oziroma rozine, je dolgo veljal za posledico vpijanja vode v kožo. Vendar znanost razkriva drugačno zgodbo. Portal net.hr poroča, da gre po raziskavah za zapleten proces, ki ga nadzira naš živčni sistem in ima presenetljive prednosti.

Vzrok za nagubano kožo

Po navedbah raziskave, ki jo je vodil dr. Guy German z Univerze Binghamton v New Yorku, nagubanje kože ni posledica otekanja zaradi vpijanja vode, kot smo dolgo mislili. Namesto tega je za to odgovoren naš avtonomni živčni sistem, ki uravnava nehotene procese, kot so dihanje, utrip srca in krčenje krvnih žil. Ko so prsti ali stopala dlje časa v stiku z vodo, znojne žleze v koži omogočijo vstop vode, kar zmanjša raven soli v koži. Živčna vlakna to zaznajo in pošljejo signal možganom, ki sprožijo krčenje krvnih žil. To zmanjša volumen kože, kar povzroči značilne gube. Po poročanju Daily Maila so bili ti izsledki raziskave objavljeni v reviji Journal of the Mechanical Behavior of Biomedical Materials.

nagubanost-koze-v-vodi
Profimedia
Nedavne študije so pokazale, da zaradi vode nagrbančena koža morda vpliva tudi na boljše zaznavanje dotika.

Ali je nagubanost kože koristna?

Nagubanost kože ni le naključen pojav – ima namreč evolucijsko prednost. Študije kažejo, da nagubana koža izboljša oprijem v mokrih razmerah. Leta 2013 je raziskava, objavljena v reviji Biology Letters, pokazala, da nagubani prsti omogočajo boljši oprijem mokrih predmetov, kar bi lahko pomagalo našim prednikom pri lovu ali nabiranju v vlažnih okoljih. Ta lastnost je podobna profilom na avtomobilskih pnevmatikah, ki izboljšajo oprijem na mokri podlagi.

Po drugi strani pa nagubanje kože ni vedno koristno. Pri ljudeh z okvarami živcev na prstih, na primer zaradi poškodb ali nevroloških stanj, se gube ne pojavijo, kar potrjuje vlogo živčnega sistema. Dolgotrajno izpostavljanje vodi lahko tudi izsuši kožo ali povzroči razpoke, zato je po kopanju priporočljivo nanesti vlažilno kremo.

Kaj pravijo najnovejše raziskave

Nedavne študije, kot poroča Scientific American, so pokazale, da nagubanje kože morda vpliva tudi na zaznavanje dotika. Koža, ki se naguba, lahko poveča občutljivost na določene teksture, kar lahko olajša delo v mokrih pogojih, denimo pri ribolovu. Znanstveniki z Univerze v Bristolu so prav tako odkrili, da je ta odziv edinstven za primate, kar kaže na evolucijsko prilagoditev na življenje ob vodi. Naslednjič, ko se vam prsti med kopanjem nagubajo, pomislite, kako pametno je vaše telo prilagojeno okolju!


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.