Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Ministrstvo zagotavlja, da centrov NMP ne ukinjajo


M. M.
18. 3. 2015, 13.45
Posodobljeno
06. 04. 2015 · 11:22
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

resilec_1.jpg
arhiv DL
ilustrativna slika (Foto: arhiv DL)

##IMAGE-3657839##

Ob načrtovani reorganizaciji mreže nujne medicinske pomoči (NMP) so se proti domnevnim ukinitvam posameznih enot NMP doslej glasno odzvali v Sevnici, Metliki in Trebnjem, kjer so enotni v tem, da obstoječi sistem deluje in da bo kakršna koli centralizacija v nastajajoče urgentne centre v Brežicah in Novem mestu bistveno poslabšala zagotavljanje ustrezne zdravstvene oskrbe na odročnih lokalnih območjih. A z ministrstva za zdravje vnovič mirijo strasti, nedavno so na svojih spletnih straneh objavili nekaj informacij o bodoči reorganizaciji NMP, ki ga povzemamo spodaj:

• Pravilnik o NMP skupaj z mrežo bo marca predstavljen strokovni in splošni javnosti.

• Pravilnik o NMP skupaj z mrežo ne predvideva ukinitve službe NMP,

• Mreža NMP se bo ponekod še okrepila z vzpostavitvijo mreže nujnih reševalnih vozil, satelitskih urgentnih centrov in urgentnih centrov.

• Zaradi zahtevnosti reorganizacije sistema NMP, bo potrebno prehod na nov sistem uvajati postopoma.

• Do pričetka delovanja urgentnih centrov posamezni regiji in sprejetja novega pravilnika bo financiranje nespremenjeno.

• Z novim sistemom bodo standardi NMP popolnoma enaki za vse prebivalce v Sloveniji.

• Nov sistem NMP zagotavljal hitrejši in bolj učinkovit dostop za življenjsko ogrožene paciente.

• Najpomembnejši vidik prenove sistema NMP je zavedanje, da je celotni sistem NMP nerazdružljiva celota, saj sistem NMP od prvih ukrepov na terenu, do hospitalizacije pacienta, predstavlja enotno, kontinuirano in celostno obravnavo (potencialno) kritično bolnega/poškodovanega.

• Uvedena bo enotna dispečerska služba, ki bo na podlagi vnaprej določenih kriterijev (algoritmov) usmerjala najbližje mobilne enote NMP glede na dogodek. Posredovala bo dogodku najbližja enota NMP (ne glede na siceršnjo organizacijsko pripadnost te enote NMP).

• Vzpostavljena bosta dva dispečerska sistema, v Ljubljani in Mariboru, ter obstoječi “satelitski” v Izoli. Dva dispečerska centra bosta pokrivala vsak svoj del Slovenije in s primerno tehnološko podporo usmerjala mobilne enote. S centralizacijo, pokritostjo večjega področja in primerno tehnološko podporo bo za nujni klic dejansko možno aktivirati mobilno enoto, ki je v tistem trenutku najbližje dogodku. S tem bomo pomembno skrajšali odzivne čase in zagotovili gostejšo mrežo posredovalcev.

• Vzpostavila se bo tudi centralizirana klicna številka 112, preko katere bo klic neposredno dosegel pristojno osebo, s čimer bomo pridobili čas od samega klica pa do posredovanja ekipe.

• Vzpostavil se bo mednarodno uveljavljen triažni sistem, ki bo zagotavljal, da bodo pacienti obravnavani glede na stopnjo ogroženosti. Triažni sistem bo omogočil, da bo v urgentnem centru oziroma satelitskem urgentnem centru vedno prisotna oseba, ki bo zagotavljala hitro obravnavo življenjsko ogrožajočih stanj. Ta bo poenotena, s tem se bo posledično zagotovila enovita visoko kakovostna in varna obravnava pacientov, s čimer bo zagotovljena pravica vseh prebivalcev do enako dostopne ter hitre in kakovostne oskrbe.

• Z gosto postavljeno mrežo nujnih reševalnih vozil se bo pomembno skrajšal dostopni čas za oskrbo kritično bolnih/poškodovanih, s čimer se bo zagotovilo boljše preživetje pacientov.

• Nov koncept je usmerjen k celostni obravnavi pacienta, in sicer znotraj UC, kjer je zagotovljena vsa potrebna diagnostika – na enem mestu.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.