Milijon srčnih točk praznuje



Ob evropskem dnevu oživljanja, ki letos poteka pod sloganom Otroci rešujejo življenja, so včeraj v šentrupertski osnovni šoli gostili proslavo, ki so jo poimenovali Milijon srčnih točk praznuje. Na njej so obeležili prvo šolsko uro učenja oživljanja z uporabo avtomatskega defibrilatorja (AED), otvoritev 40. stalno javno dostopnega AED v Temeniški in Mirnski dolini, ki so ga postavili v Zabukovju, pa tudi začetek delovanja prvih posredovalcev in postavitev prometne signalizacije za AED.
Projekt Milijon srčnih točk je ustanovilo Združenje medicine dela, prometa in športa – Slovensko zdravniško društvo. Projekt med drugim zajema postavitev mreže AED, usposabljanje laikov za njihovo uporabo in osveščanje prebivalstva o srečnem zastoju. Na območju Zdravstvenega doma Trebnje, ki pokriva občine Trebnje, Mirno, Šentrupert in Mokronog-Trebelno, so ga razširili še na usposabljanje prvih posredovalcev, iskanje sponzorjev in donatorjev, ureditev prometne signalizacije za AED, sodelovanje z lokalno skupnostjo, umestitev teme oživljanja v obvezne učne vsebine in promocijo v podjetjih, je povedala direktorica Zdravstvenega doma Trebnje Vera Rozman.
Še posebej predano je leta 2013 v projekt zakorakal Zdenko Šalda, trebanjski zdravnik in nacionalni koordinator projekta Milijon srčnih točk. »Projekt je v zelo kratkem času dosegel izjemne uspehe. V začetku leta 2013 v občinah Mirnske in Temeniške doline nismo imeli niti enega javno dostopnega AED, danes imamo stalno javno dostopnih 40, kar predstavlja en AED na 500 prebivalcev in pomeni daleč najboljšo pokritost v Sloveniji pa tudi v Evropi bi težko našli boljše področje,« je zadovoljen Šalda. Kot še poudarja, nič ne pomaga, če defibrilatorjev ljudje ne znajo uporabljati, zato skoraj vsak teden izvajajo brezplačne tečaje temeljnih postopkov oživljanja z uporabo AED.
V sodelovanju z novomeškim Regijskim centrom za obveščanje so kot prvi v Sloveniji organizirali tudi mrežo prvih posredovalcev, posebej usposobljenih laikov, ki jih v primeru srčnega zastoja aktivirajo prek številke 112. »V naših krajih bodo ob srčnem zastoju najprej prišli prvi posredovalci, šele potem rešilec in možnost za uspeh je seveda toliko večja,« pojasnjuje Šalda. Treba je namreč vedeti, je v primeru srčnega zastoja edina rešitev sprožitev električnega sunka z AED, pri čemer so ključne prve minute. Po prvih petih minutah ima namreč človek 70 odst. možnosti, da bo preživel, po desetih minutah upanja praktično ni več.
Prizadevanja so nadaljevali tudi na področju urejanja prometne signalizacije, Slovenija je namreč prva evropska država s prometnim znakom za AED. Prav včeraj so občini Trebnje svečano predali elaborat za postavitve prometne signalizacije za AED, ki jo bodo v kratkem začeli sistematsko postavljati, razlaga Šalda.
Z včerajšnjo slovesnostjo pa so zabeležili še en pomemben mejnik. V šentrupertski osnovni šoli so namreč izvedli prvo učno uro oživljanja z uporabo AED v okviru zdravstveno-vzgojnih programov. Gre za pobudo skupine nevladnih organizacij Ministrstvu za izobraževanje, znanost, in šport, da bi učenje oživljanja uvedli v redne šolske programe. Ker je pobudo ministrstvo že zavrnilo, bodo v letošnjem šolskem letu v Osnovni šoli Trebnje izvajali pilotni projekt, s katerim bodo pripravili učni načrt za biologijo v 8. in športno vzgojo v 9. razredu. »Tako bomo poskušali umestiti učenje oživljanja tudi z uporabo AED v šolske programe in prepričan sem, da nam bo to tudi uspelo,« še pravi Šalda.
»Projekt je zanimiv že po sami vsebini, pa tudi pomemben, saj govorimo o šolski populaciji, ki je s tega vidika v okviru uradnega programa malce podhranjena. Zato v projektu Milijon srčnih točk vidim priložnost v smislu izvedbe pilotnega projekta, da ugotovimo, ali lahko posamezne vsebine izpeljemo znotraj predpisanega kurikuluma in s tem ne povečujemo obremenitve z vidika ur, temveč prinašamo dodatno vsebino, s katero bomo učence naučili odzivnosti, takojšnje skrbi za sočloveka in aktivno ukrepanje v primeru srčnega zastoja,« pravi ravnatelj trebanjske osnovne šole Rado Kostrevc.
Da je poznavanje oživljanja, tudi z uporabo AED, lahko ključnega pomena, razlaga predsednik Slovenskega reanimacijskega sveta pri Slovenskem združenju za urgentno medicino dr. Primož Gradišek, ki se je pridružil včerajšnji slovesnosti. »Da prispe nujna medicinska pomoč, lahko traja nekaj minut, zato je nujno, da očividci, ki so blizu žrtve srčnega zastoja, znajo pristopiti, ne paničarijo, pokličejo 112 ter začnejo stiskati prsni koš in dajati umetne vpihe, če to znajo. In seveda iz okolice pridobijo aparat za oživljanje, katerega uporaba ni zapletena, saj se ga enostavno prižge in sledi navodilom,« pojasnjuje.
Včerajšnji slovesnosti se je pridružil tudi guverner Zveze Lions klubov Slovenije Gregor Pajić. Zveza se je namreč skupaj z omenjenim Slovenskim reanimacijskim svetom, Rdečim križem Slovenije in Iniciativo za AED pridružila pobudi za uvedbo obveznega 2-urnega nacionalnega izobraževalnega programa iz temeljnih postopkov oživljanja. »Geslo Lionsov v svetu in v Sloveniji je Pomagamo. Pomagamo tistim, ki si sami ne morejo pomagati - slepim in slabovidnim, gluhim in gluhonemim, invalidom in socialno ogroženim, nedvomno pa so tudi tisti, ki imajo infarkt, potrebni pomoči. Znanje o postopkih oživljanja in uporaba defibrilatorjev sta osnova za oživljanje, zato kot guverner podpiram to,« ob tem pojasnjuje Pajić.
Sicer so včerajšnjo slovesnost, ki jo je spretno povezoval šentrupertski osnovnošolec Jaša Dragar, s kulturnim programom obogatili učenci tukajšnje OŠ dr. Pavla Lunačka.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se