Malo več spoštovanja, prosim

##IMAGE-2577023##
V prostorih Visoke šole za zdravstveno varstvo v Novem mestu se danes začenja že drugo strokovno srečanje medicinskih sester, v spomin na Marijo Tomšič, prvo izšolano sestro na Dolenjskem, ki je službovala v novomeški bolnišnici. Na lanskem srečanju so med drugim govorili tudi o zdravniških napakah.
''Danes je seveda vse drugače, danes imamo ustrezni šoli in želimo si, da bi bolnišnice in druge zdravstvene organizacije lahko zaposlile čim več sester,'' je povedala pomočnica direktorice za zdravstveno nego, sicer glavna medicinska sestra Splošne bolnišnice Novo mesto Zlata Rebolj. Dodaja, da je medicinskih sester trenutno dovolj (obstaja že čakalna vrsta). Zaposlili, tudi potrebovali, bi jih še več, a ker ministrstvo za zdravstvo ni izdalo ustreznih normativov (varčevanje!), to ni mogoče. ''Če bi lahko zaposlili več sester, bi bila tudi oskrba bolnikov boljša, čeprav moram poudariti, da pomanjkanja pacienti ne čutijo. Uvedli smo namreč 24 urno dežurstvo, ki pa za današnji čas ni primerno,'' je povedala Zlata Rebolj.
Pogovor je nanesel tudi na plače in glavna sestra je povedala, da so višje sestre z novim plačnim sistemom pridobile, srednje medicinske sestre pa prav nič. ''Še tisto, kar so jim obljubili (da jim bodo postopoma izplačevali zasluženo), se je zdaj močno odmaknilo nekam v prihodnost. Stroški v življenju naraščajo tudi za srednje medicinske sestre in delo, ki ga opravljajo, je zelo pomembno, saj so bolniki zelo odvisni od njih,'' je kar malo ogorčeno pripovedovala Zlata Rebolj. Povedala je še, da imajo višje sestre veliko znanja in da opravljajo marsikatero ''zdravniško delo.'' Dobro pri tem je to, da se v tem času zdravnik lahko posveti kakšnemu drugemu nujnemu delu, slabo pa je to, da sestre za ''zdravniško delo'' nimajo nikakršnih pisnih pooblastil. Pri omenjenem delu namreč prevzemajo odgovornost in s pismenim pooblastilom bi pridobile pravno zaščito, ki je dandanes zelo potrebna.
Na srečanju bodo nemalo pozornosti sestre namenile tudi vrednotam v današnjem času. Te se po besedah Zlate Rebolj niso spremenile. Še vedno gre za znanje, spoštovanje, prizadevnost in seveda na prvem mestu za skrb za bolnika. ''Prepogosto pa se nam dogaja, da smo zaradi svojega znanja nespoštovane, znanje se nam oporeka. Želimo si vsaj malo priznanja za naše delo in znanje. Tudi ali predvsem s strani zdravnikov, ki znajo biti kar precej nespoštljivi,'' je s kančkom grenkobe potožila glavna sestra. Razložila je še, da se ta nespoštljivost kaže v nespoštovanju dogovorjenega reda in med drugim tudi v tem, da se že dolgo pogovarjajo o pisnih pooblastilih, pa do danes ni še nič narejenega. ''Zdravniki rečejo, saj to pa vi tako ali tako znate, pa kar delajte,'' nam je še zaupala Zlata Rebolj. To sicer je nekakšno priznanje, ki pa dejansko to ni.
Sestre si (takšno je splošno mnenje) zaslužijo ne samo spoštovanje, ampak tudi priznanje njihovega znanja. Kar delajo, delajo s srcem in s predanostjo poklicu. Njihovo delo je zelo odgovorno in zato, milo rečeno, ni prav, da jih nekateri izkoriščajo za to, da jim, kot pravi ljudski glas, odnašajo riti.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se