Hoja za spomin<strong><br></strong>

##IMAGE-3046926##
Omenjanje, da je 21. september svetovni dan Alzheimerjeve bolezni, demence, ni slučajen. Človeštvo se vedno bolj zaveda, da je demenca bolezen, ki človekovo osebnost v sorazmerno kratkem času popolnoma razkroji. Človek z demenco, takih je v Sloveniji že 42.000, se ne vključuje v vsakdan, postaja odvisen od svojcev, od družine. Kaj se prične dogajati v družini z osebo z demenco, se ve, če ta družina naveže stik z okoljem in išče pomoč v bolnišnici ali društvih, ki se ukvarjajo s to problematiko.
Gotovo je, da se državne inštitucije od zdravstvenih domov, bolnišnic, do socialnih služb, še vedno premalo vključujejo v reševanje te zahtevne problematike. Problem je pereč, kar neobvladljiv, težak, kot ugotavljajo svojci ob zavrnjenih zahtevkih pomoči potrebnih.
V to problematiko se vključujejo različne inštitucije. Gotovo je najbolj široka pomoč na razpolago v Spominčici, Alzheimer Slovenije, ki združuje po pokrajinah razmeščene podružnice, ki se vključujejo v to perečo problematiko.
Ena od teh na terenu, že uveljavljenih, je društvo Spominčice Dolenjske, ki deluje četrto leto. V tem času je organizacija nanizala številne dogodke v okoliških krajih; Šentjerneju, Straži, Dolenjskih Toplicah, Stopičah, Škocjanu, Šmarjeti, Trebnjem, Mirni Peči. S svojimi Alzheimer Cafe srečanji so v tem času številnim poslušalcem pojasnili bolezen, njene vzroke, potrebo po zgodnjem odkrivanju, obisk zdravnika in uporaba obstoječih zdravilih. Uspeh zdravljenja je odvisen od mnogih dejavnikov, gotovo pa je, da s pomočjo zdravil, upočasnimo napredovanje bolezni.
Tudi letos se je odbor odločil za sprehod za spomin, s pričetkom ob 10.00 iz štirih začetnih točk sprehoda; Ločne, Žabje vasi, Šmihela, Bršljina, kjer bodo vodje sprehoda; Duška, Jože, Fanika in Marta, krenili na tri kilometre dolg sprehod z vmesnimi postanki, kjer bodo opravili številne naloge »umovadbe«. To so prijetne naloge za možganske aktivnosti, ki se jih da reševati v naravi kar tako »mimogrede«. Sprehajalcev je vsako leto več, vendar še zdaleč ne toliko, da bi kje nastal problem v prometu. Bistveno je to, da je »sprehod za spomin« zanimiv, da ljudje spoznajo, s kakšnim namenom ti meščani hodijo, poskakujejo, pojejo, recitirajo, štejejo korake, merijo tlakovce, štejejo okna na samostanu, prisluhnejo bitju ure v kapiteljski cerkvi. To so vse vaje za spomin.
Vse to zajema smisel hoje v sprehodu za spomin. Ne pozabite na modre kapice, majice in balone, s katerimi bomo prebivalce opozorili na dogodek.
Na zaključni prireditvi na Glavnem trgu ob 11.00 bodo meščani in člani društva imeli možnost prisluhniti članom odbora, ki bodo spregovorili o programu društva.
Obvestilo: Odbore v večjih krajih obveščamo, da je možno dobiti kapice, majice in balončke za hojo za spomin.
Kontakt: 040 522 716, Jože Pečnik
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se