Priljubljena aktivnost, ki zmanjšuje stres in tesnobo
Potrebujete le lopar, žogico in dobro voljo. Pa seveda partnerja, ki bo veselo udarjal z vami.

Badminton, priljubljen dvoranski in tudi dvoriščni šport, ki se pogosto ljubiteljsko igra na pikniku v naravi, ima za telo številne koristi. V eni igri igralci v povprečju pretečejo štiri kilometre in izgubijo vsak po 650 kalorij. Poleg odlične forme je še 10 razlogov, zakaj bi mu morali dati priložnost.
1. Izboljšuje zdravje srca
Ker je igranje badmintona hitra aktivnost, pospeši srčni utrip. Tako srčno-žilni sistem gradi vzdržljivost in izboljša pretok krvi. To ugotavlja tudi študija, objavljena v Journal of Sports Sciences, ki je razkrila, da lahko igranje badmintona izboljša vnos kisika in poveča učinkovitost srčno-žilnega sistema.
2. Krepi kognitivno funkcijo
Raziskave so pokazale, da lahko igranje badmintona izboljša kognitivne funkcije. Ljudje, ki so veliko trenirali ta šport, so izboljšali sposobnosti odločanja, pozornost in delovni spomin. Neka druga študija je pokazala, da bi bil badminton lahko učinkovit pri odraslih z blagimi motnjami v duševnem razvoju.

3. Izboljša gostoto kosti
Nenehni in hitri gibi telesa pri igranju badmintona spodbujajo rast in krepitev kosti, posledično pa lahko vodijo do njihove zgostitve. Študija, objavljena v Journal of Sport and Exercise, je pokazala, da imajo igralci badmintona večjo gostoto kosti v stegnih, nadlakteh, ledvenem delu hrbtenice in mečih v primerjavi s hokejisti. To je še posebno pomembno za ljudi, ki so nagnjeni k osteoporozi ali drugim podobnim boleznim.
Preberite tudi:
- Športna oblačila so veliko pomembnejša, kot si mislite
- S preprostimi koraki gibanje vpeljite v jutranjo rutino
- Edinstvena vadba, ki navdušuje vse ljubiteljice gibanja
4. Povečuje dober holesterol
Igranje badmintona se je izkazalo tudi za dobro za zdravje srca. Neka študija je pokazala, da imajo ljudje, ki redno igrajo badminton, višjo raven (dobrega) HDL- holesterola.
5. Zmanjšuje tveganje smrti
Druga prednost igranja badmintona in športov z loparji je, da zmanjšajo tveganje smrti bolj kot katerakoli druga vrsta športa. Nedavna študija, objavljena v Journal of the American Medical Association (JAMA), je pokazala, da medtem ko številne vrste telesne dejavnosti zmanjšujejo tveganje smrti pri starejših odraslih, vplivajo športi z loparji, kot je badminton, na do 27 odstotkov manjše tveganje smrti zaradi bolezni srca.

6. Zmanjšuje verjetnost kroničnih bolezni
Redna vadba je pomemben preventivni dejavnik za kronične bolezni, kot je sladkorna bolezen. S tem so se strinjali strokovnjaki Ameriškega združenja za sladkorno bolezen.
Dokazano je, da lahko 150 minut strukturirane telesne dejavnosti na teden prepreči ali odloži nastanek sladkorne bolezni tipa 2. Igranje badmintona običajno traja približno 40 minut do ene ure in je zato idealna aktivnost za preventivo in ohranjanje zdravja.
7. Zmanjšuje stres in tesnobo
Vadba je na splošno naravno sredstvo za lajšanje stresa in badminton se je izkazal kot idealen šport prav za to. Spodbuja sproščanje endorfinov, naravnih kemikalij v telesu, ki ustvarjajo dobro razpoloženje in lajšajo stres. Osredotočenost in koncentracija, ki sta potrebni za igranje badmintona, lahko tudi zaposlita možgane, tako da nimate časa, da bi razmišljali o stvareh, ki vas obremenjujejo ali skrbijo.
8. Bogati socialne vezi
Badminton je družabna aktivnost. Spodbuja interakcijo in povezanost ne glede na to, ali igrate s prijatelji ali družino. Še več, s tem športom lahko z vpisom v enega od klubov razširite svoj krog poznanstev.

9. Izboljša koordinacijo rok in oči ter hitrost reagiranja
Omenili smo že, da so za ta šport značilni hitri gibi in dinamika, ki jo, če si začetnik, pridobiš s časom. Pomembna je dobra koordinacija rok in oči, hitra reakcija, močna koncentracija in sledenje gibanju na igrišču.
V nasprotju s tenisom, pri katerem se lahko žogica odbije ob tla, ta poteza pri badmintonu pomeni izgubljeno točko. Zaradi tega ni dodatnega časa za razmišljanje o povratnem udarcu. Odzvati se moraš hitro, kar zahteva dobre reflekse. Zato bo razvijanje omenjenih veščin zagotovo pomagalo tudi na drugih življenjskih področjih.
10. Spodbuja ravnotežje, koordinacijo in agilnost
Ta šport poleg koordinacije in hitrega reagiranja zahteva dobro ravnotežje in koordinacijo. Ne samo da moraš znati hitro spremeniti smer, ampak moraš biti pri tem sposoben tudi ostati na nogah. S krepitvijo teh gibov je korist trojna: izboljša se drža, gibčnost mišic in zmanjša se možnost nerodnih padcev.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se