Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Dnevi, posvečeni vidu. Kaj pa, če ga ni?


M. M.
11. 10. 2012, 16.35
Posodobljeno
03. 11. 2012 · 10:19
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

bela_palica.jpg
arhiv ZDSSS
Foto: arhiv ZDSSS

##IMAGE-3397039##

Slepi in slabovidni danes obeležujejo svetovni dan vida, 15. oktobra pa sledi mednarodni dan bele palice. Oba dneva sta namenjena opozarjanju svetovne javnosti na slepoto, slabovidnost in nujnost rehabilitacije tistih, ki so vid deloma ali v celoti izgubili. Prav tako opozarjajo na prisotnost slepih in slabovidnih v našem okolju in na njihove posebne potrebe, s katerimi se srečujejo v vsakdanjem osebnem in poklicnem življenju.

Kot so sporočili iz Zveze društev slepih in slabovidnih Slovenije, je po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) na svetu okoli 285 milijonov ljudi s hujšimi okvarami vida, od tega 39 milijonov slepih in 246 milijonov slabovidnih. 65 odst. od vseh teh in kar 82 odst. od slepih je starih 50 let ali več, 90 odst. od vseh jih živi v deželah v razvoju. Na svetu je kar 19 milijonov slepih ali slabovidnih otrok. Glavni vzrok slabovidnosti so nekorigirane refrakcijske motnje, glavni vzrok slepote pa je siva mrena (katarakta). Strokovnjaki trdijo, da bi kar 80 odst. vseh izgub vida lahko preprečili ali ozdravili, pri čemer so letni stroški, povezani z izgubo vida, na vsem svetu ocenjeni na 3 bilijone (3.000.000.000.000) dolarjev. »Svetovni dan vida tudi pri nas ne bi smel biti neopažen. Po strokovni literaturi ima namreč v Sloveniji hude okvare vida osem do deset tisoč ljudi, resnejše okvare pa celo od 30 do 40 tisoč ljudi. V Zvezi društev slepih in slabovidnih Slovenije se zato trudimo, da bi država zagotavljala boljše življenjske pogoje in prilagojenost urbanega okolja tudi nam, ki ne vidimo.«, je dejal predsednik ZDSSS Tomaž Wraber.

Bela palica – zvesti spremljevalec slepih in slabovidnih

15. oktober zaznamuje mednarodni dan bele palice, ki opozarja na prisotnost slepih in slabovidnih v našem okolju. Bela palica je danes povsod po svetu priznana kot pripomoček, ki slepim zagotavlja varno hojo, kot občutljiv pripomoček, ki služi kot antena za prepoznavanje in lociranje ključnih predmetov v okolju, ovir, strukture tal in vzpetin. Je pripomoček, ki simbolizira osebno neodvisnost slepe osebe, hkrati pa je opozorilo drugim, da je njen uporabnik slep in ima zato posebne potrebe in pravice. Pravice slepih pa niso omejene le na premagovanje gibalnih, ampak tudi komunikacijskih ovir. Slepi in slabovidni namreč vse bolj uporabljajo sodobno informacijsko opremo, ki jim v veliki meri omogoča samostojno življenje. Eden od primerov premagovanja gibalnih ovir s sodobnimi pripomočki predstavljajo GPS sistemi. To so sistemi, ki s pomočjo satelitske navigacije, brezžičnih internetnih povezav in mobilne telefonije vodijo slepe in jim pomagajo pri neodvisnem gibanju, a bela palica kljub temu ostaja nepogrešljiva.

Zanimivo dogajanje po celi Sloveniji, tudi v Irči vasi

Različne prireditve slepi in slabovidni ob svetovnem dnevu vida in ob dnevu bele palice pripravljajo tudi po svojih medobčinskih društvih (MDSS). V MDSS Novo mesto, ki ima svoje prostore v Irči vasi, si bodo od 15. do 18. oktobra 2012 ogledali zgodovinsko razstavo v Dolenjskem muzeju v Novem mestu z naslovom Novo mesto 1848-1918, katere velik del je prilagojen slepim in slabovidnim. Izvedli bodo tudi tečaj mobilnosti in orientacije, imeli voden ogled Gasilsko reševalnega centra Novo mesto, predstavili bodo tehnične pripomočke za slepe in slabovidne in imeli predavanje oftalmologa.

Iz novomeškega društva so še sporočili, da bodo v ponedeljek, 15. oktobra, ob 12. uri, v prostorih MDSS Novo mesto v Irči vasi 31 postavili razstavo Radovedni prstki. To je razstava specialnih pripomočkov za slepe in slabovidne, ki so jih izdelali študenti magistrskega študijskega programa 2. stopnje Inkluzivna pedagogika, pod vodstvom prof. Aksinije Kermauner.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.