Bolnišnica s prenovljenim oddelkom za patologijo in citologijo





V novomeški splošni bolnišnici so danes odprli sodobno prenovljene prostore oddelka za patologijo in citologijo, ki v bolnišnici deluje že vse od leta 1970 in v katerem opravljajo histopatološko in citopatološko diagnostiko ter klinične, sanitarne in sodne obdukcije za dolenjsko, belokranjsko in posavsko regijo.
»Ko nam je mednarodna akreditacijska komisija pred štirimi leti zaradi nesprejemljivih razmer za kakovostno in varno opravljanje dejavnosti patologije in citologije naložila 'brezpogojno zahtevo za ureditev in prenovo' oddelka, je bila stiska v bolnišnici velika. Milijonska naložba je bila za bolnišnico, ki se sooča s kroničnimi likvidnostnimi in finančnimi težavami in z izjemnim investicijskimi in razvojnimi potrebami na praktično vseh področjih, res velik zalogaj. Vendar nam je uspelo!« je v nagovoru poudarila direktorica bolnišnice Milena Kramar Zupan.
Prenovo so začeli v juliju leta 2015 in jo zaključili septembra letos, nato pa nazaj iz začasnih podstrešnih prostorov interne bolnišnice preselili še laboratorijsko dejavnost, iz prostorov Komunale v Srebrničah pa obdukcijo. Oddelek zdaj deluje na 440 m2 sodobnih delovnih prostorih z avtopsijsko dvorano z dvema avtopsijskima mizama in osmimi hladilnimi komorami za pokojne, vključno s posebno sobo za slovo od pokojnikov, sodobnim histološkim in citološkim laboratorijem ter diskusijskim mikroskopom za konzultacije in usklajevanja med patologi.
Za slednjega so prejeli donacijo v višini 18.800 evrov od Zveze slovenskih društev za boj proti raku, sicer pa je celotna naložba stala 970 tisoč evrov, ki jo je pokrila Splošna bolnišnica Novo mesto. »Preurejeni in obnovljeni prostori ter sodobna in nova oprema so velika pridobitev tudi za varnost in zdravje zaposlenih, saj zadoščajo vsem kriterijem in standardom ustreznih, zdravju neškodljivih delovnih pogojev,« je dejala direktorica.
Zgodovino in delo oddelka za patologijo in citologijo je predstavila njegova predstojnica Marjeta Kladnik Jene, ki je med drugim povedala, da je v njem 14 zaposlenih, od tega trije zdravniki patologi, inženirke laboratorijske biomedicine, laboratorijski tehniki, administratorki in obdukcijska pomočnika. Na leto opravijo preko 26 tisoč preiskav in obducirajo 20 do 25 odst. pacientov, ki umrejo v bolnišnici, obdukcije pa opravljajo tudi za brežiško splošno bolnišnico ter sanitarne in sodne obdukcije za zdravstvene domove in sodišča.
Dogodek so s petjem obogatile učenke Glasbene šole iz Sevnice.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se