Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Nadležna ambrozija se razrašča – jo poznate?


Besedilo in foto: B. D. G.
10. 9. 2012, 12.30
Posodobljeno
30. 09. 2012 · 11:51
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

ambrozija_13.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Ambrozija 13
ambrozuija_1.jpg
Arhiv Dolenjskega lista

Pelinolistna ambrozija je od 15. avgusta do 15. septembra spet v središču pozornosti, saj so se v zraku močno povečale koncentracije njenega cvetnega prahu, zaradi česar občutljivi ljudje kihajo, se solzijo in imajo druge neprijetne znake senenega nahoda. Težave so še večje, ker k njim ne pripomorejo samo ambrozije, ki rastejo v bližini, ampak lahko cvetni prah te vetrocvetke k nam zanese tudi z rastišč v sosednji Hrvaški.

Ker se ambrozija izredno hitro širi, povzroča tudi škodo v kmetijstvu, kar so kmetje v Beli krajini že občutili, najbrž že prihodnje leto pa bodo tudi Dolenjci, saj smo ob robu številnih polj to poletje že opazili razbohotene »žive meje« ambrozije.

ambrozija_16.jpg
Arhiv Dolenjskega lista

V naši državi že tretjo rastno dobo velja odredba, ki imetnikom zemljišč nalaga, da morajo izvesti določene ukrepe za zatiranje pelinolistne ambrozije. Ker se v Slovenijo širi zlasti z vzhoda po brežinah cest, železnic in vodotokov, jo je nujno uničevati, da se ne zanese na kmetijska zemljišča, kjer lahko postane hud plevel, ki močno znižuje pridelke. V kmetijstvu, ki teži k čim manjši uporabi herbicidov, sploh pa v ekološki pridelavi, lahko postane neobvladljiva, še posebej na posevkih, ki dalj časa po setvi ne prekrijejo tal (okopavine, koruza, ozimna žita).

Kako se ambrozije lotimo?

Če raste v manjših združbah v naseljih in vrtovih, je najbolj učinkovito puljenje celih rastlin, sicer pa večkratna košnja ali mulčenje še pred cvetenjem, lahko tudi v kombinaciji z drugimi metodami.

Kmetje lahko poiščejo napotke za zatiranje ambrozije v rednih medijskih napovedih službe za varstvo rastlin. Na brezplačno elektronsko prejemanje teh sporočil se lahko naroči vsak.

Vsekakor pa strokovne službe opozarjajo imetnike zemljišč, naj začnejo odstranjevati ambrozijo takoj, ko jo opazijo na obronkih poljskih poti, brežin ali na posameznih njivah. Pozorni morajo biti, da se po spravilu pridelkov ne zaplevijo krompirišča in žitna strnišča, saj seme ostane dolga desetletja v tleh.

Za vse tiste, ki ambrozije ne poznate, ali pa niste povsem prepričani, če jo znate ločiti od navadnega pelina, s katerim jo lahko zamenjamo in potem po nepotrebnem alarmiramo inšpekcijo, objavljamo galerijo fotografij, ki so nastale v Beli krajini in na Šentjernejskem polju.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.