Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Multipla skleroza
Čas branja 1 min.

Kako prepoznati najbolj pogoste simptome te kronične bolezni?


Uredništvo
3. 5. 2025, 15.00
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Simptomi Multipla skleroza se lahko prvič pojavijo že pri dvajsetih, v vmesnem obdobju izginejo in se nato ponovijo. Kako jih lahko prepoznamo in kateri so najpogostejši?

MULTIPLA SKLEROZA
Dreamstime
Multipla skleroza se pogosteje pojavlja pri ženskah, zbolevajo približno trikrat pogosteje kot moški.

Postavitev diagnoze multiple skleroze ni vedno preprosta, saj so nekateri simptomi precej splošni in so lahko povezani z različnimi boleznimi ali bolezenskimi stanji. Pri ženskah je verjetnost, da bodo zbolele, od dva- do trikrat večja, znaki pa so, kot že omenjeno, lahko precej splošni. V nadaljevanju predstavljamo najpogostejše in najzgodnejše znake multiple skleroze.

slabovidnost
dreamstime
Značilni simptomi multiple skleroze so tudi meglen in nejasen vid, dvojne slike ipd.

Poslabšanje vida

Če večino svojega delovnika preživimo ob gledanju v računalniški zaslon ali na splošno veliko časa uporabljamo pametne naprave, ni nič neobičajnega, če je naš vid kdaj slabši ali imamo težak občutek v očeh. A če zaznate nenavadne spremembe, govorimo o zamegljenem vidu ali celo izgubi vida ob čisto normalnih opravilih, ta simptom se lahko pojavi denimo le na enem očesu, je morda čas, da obiščete zdravnika.

Omotičnost

Zaradi visokih temperatur ali velikih telesnih naporov kdaj pa kdaj vsi občutimo omotičnost. Ta pa je lahko tudi pokazatelj multiple skleroze, še posebno če se pojavi iznenada, z visoko intenzivnostjo, ter jo spremljata slabost in bruhanje. Seveda je omotica lahko tudi simptom drugih zdravstvenih težav, kot sta nizek krvni sladkor ali nizek krvni tlak, a če se nam to dogaja pogosteje, je smiseln obisk zdravnika.

demenca, pozabljivost
Dreamstime
Bolniki se lahko srečajo s težavami pri ohranjanju pozornosti in slabšim spominom.

Otopelost udov in mravljinčenje

Ker multipla skleroza napade centralni živčni sistem, je logično, da bo prizadela tudi živce, kar lahko povzroči otrplost ali mravljinčenje v udih. Slednje se kot vsi drugi simptomi lahko pojavi iznenada, ob zgolj mirnem ležanju na kavču.

Kognitivne in čustvene težave

Ker je živčni sistem središče kognitivnih in čustvenih funkcij, lahko multipla skleroza povzroči tudi težave pri teh. Približno 60 odstotkov obolelih se pritožuje zaradi težav z večopravilnostjo, koncentracijo ali pozornostjo, pa tudi zaradi težav s spominom. Na čustvenem področju se lahko pojavijo depresija, živčnost, nenadna nihanja razpoloženja ali »čustveni izbruhi«, nenadzorovano in neprovocirano jokanje ali pa na drugi strani smejanje.

invalidski voziček
Profimedia
Potrjena diagnoza MS ne pomeni nujno invalidnosti, sploh ne takojšnje in samodejne.

© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.