Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Ledvični bolniki v Slovenski Bistrici in Zrečah


lokalno
26. 10. 2010, 00.00
Posodobljeno
07:12
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

img_0003_(small).jpg
Arhiv Lokalno.si
pa240109__small_.jpg

Člani Društva ledvičnih bolnikov Dolenjske smo bili v nedeljo, 24. oktobra, na krajšem obisku v občini Slovenska Bistrica. Najprej smo se ustavili v središču mesta, kjer stoji prvovrsten umetnostni spomenik - “Bistriški grad”, ki je neposredno povezan z razvojem mesta. Še pred nekaj leti je bil stanovanjski objekt, nato pa so ga leta 1985 začeli obnavljati. Sedaj je skoraj v celoti obnovljen, notranje prostore gradu pa zasedajo stalne zbirke. Teh je že petnajst , katere smo si člani DLB Dolenjske z zanimanjem ogledali, seveda pod strokovnim vodstvom.

Vodič nam je nanizal tudi podatke o tem, koliko različnih kulturnih prireditev so deležni ne samo njihovi meščani, temveč širše prebivalstvo. Sprehodili smo se po gabrovem drevoredu, ki je v jesenskem času najlepši, saj je kot barvna preproga, posut z rumeno oranžnimi listi. Iz filmske predstavitve smo ugotovili, da gre za gospodarsko razvito občino, v  kateri je dobro poskrbljeno za vse vitalne storitve, ki jih krajani potrebujejo (nekateri naši prijatelji, tudi ledvični bolniki, so od tam doma.) Ogled mesta smo zaključili z ogledom bistriške vinske kleti, ki je ena izmed najlepših obokanih vinskih kleti v Sloveniji. V kleti je 39 zelo lepo ohranjenih hrastovih sodov, ki so različnih velikosti,  v največjem hranijo kar blizu 12.000 litrov vinske kapljice. Vinska klet je stara skoraj 300 let, najstarejši sod, ki ga še vedno uporabljajo pa 150 let.

Popoldanski del pa smo izkoristili za strokovno predavanje, že 15. nefrološki kongres v Zrečah. Strokovna predavanja, ki zadevajo odpoved ledvic, niso najbolj priljubljena pri bolnikih in svojcih. So pa koristna in zelo uporabna. Pripravljamo jih za bolnike in družinski člane, tudi otroke bolnikov. Pomembno je ozavestiti bolnika in družino, da gre za dolgoletno bolezen, s katero se je treba čim prej sprijazniti in jo sprejeti za »svojo«. In če o bolezni veš več, tem lažje premaguješ oscilacije  v fizičnem kot psihičnem počutju. Zdravniki v rednem delu nimajo na voljo veliko časa za bolnika (običajno je ta ob pregledu omejen na 7 minut). Zato je zelo pohvalno, da se odzivajo na povabila HO kroničnih bolnikov in ob nedeljah ( o ni dializnih procedur) sodelujejo na predavanjih in delavnicah. Teme bolniki običajno izberemo sami, kajti v procesu zdravljenja so področja, o katerih želimo vedeti več, bolj obširno, bolj enostavno in razumljivo. Na enem izmed  takšnih predavanj smo bili dolenjski ledvični bolniki v nedeljo, 24. oktobra, v zdravilišču Zreče. Največ vprašanj je bilo zastavljeno prof. dr. Jadranki Buturović-Ponikvar, dr. med., višja svet. iz.  UKC Ljubljana, ki si v svojem predavanju iskala odgovor na vprašanje, katera izmed metod nadomestnega zdravljenja (dializa in presaditev levice) je bolj učinkovita. Enotnega odgovora nismo našli. Zagotovo pa smo izvedeli veliko novih dejstev za in proti eni ali drugi metodi zdravljenja. A tudi medicina je vsak dan pred novimi dognanji in kar je bilo še včeraj povsem sprejemljivo v procesu zdravljenja, je danes lahko že povsem drugače. Pomembno je, da slovensko zdravstvo kljub gospodarski krizi poskuša slediti razvoju evropske in svetovne medicine, novim metodam zdravljenja, novim zdravilom… in da so na voljo tudi našim bolnikom. 

Zdravka Žižić -  DLB Dolenjske
Foto: Matej Jerman  / osnovnošolec iz Črnomlja


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.