Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Kaos na mariborski onkologiji zadeva tudi bolnike s Celjskega


Simona Šolinič
19. 9. 2024, 02.13
Posodobljeno
04:16
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Pred dnevi je slovenska javnost lahko spremljala, kaj se dogaja na Oddelku za onkologijo UKC Maribor. Zaradi zapletov pri nadgradnji tamkajšnjega oddelka bolnike zdravijo v nedostojnih razmerah, še več, kvari se tudi nujna oprema za zdravljenje. Mariborska zgodba, ki je vsem na očeh, ni le mariborska. Je tudi celjska, koroška, prekmurska … Zakaj? Ker se na mariborski onkologiji zdravijo tudi bolniki iz drugih slovenskih regij, torej tudi iz naše. Onkološki bolniki se morajo glede na vrsto onkološke bolezni na terapije voziti v Maribor ali Ljubljano. Lahko se zgodi, na to opozarjajo mariborski zdravniki, da se bo tamkajšnja onkologija »sesula«. To pomeni, da se bodo tudi bolniki iz naše regije morali voziti v Ljubljano, česar sistem ne bo prenesel. Vse, kar bolniki potrebujejo, je zdravljenje v dostojnih razmerah. Pogovarjali smo se z bolnico, ki izhaja iz Celja in ki je izkusila vso bedo zdravstvene birokracije, ki ne zmore urediti dostojnih razmer kljub srčnim zdravnikom, ki se trudijo za onkološke bolnike. Preverili smo, kako je z zdravljenjem onkoloških bolnikov v Celju, a tudi koliko naša država upošteva ukrepe Državnega programa za obvladovanje raka. (SIMONA ŠOLINIČ, foto: Pixabay)

1726719358_treatment-4099432_1280.jpg
Arhiv NTRC

V tiskani izdaji Novega tednika je objavljena tudi pretresljiva izpoved bolnice s Celjskega, ki je na lastni koži izkusila zdravljenje v slabih razmerah mariborske onkologije, objavljamo tudi odgovor ministrstva za zdravje na vprašanje, zakaj v Celju ni širšega programa onkološkega zdravljenja, kar bi za bolnike pomenilo, da se ne bi morali voziti v Ljubljano ali Maribor. V časopisu še odziv Društva onkoloških bolnikov Slovenije.

Splošna bolnišnica Celje izvaja določeno onkološko zdravljenje v okviru oddelka za hematologijo in onkologijo. S selitvijo dnevne bolnišnice in ambulant v pritličje novogradnje lani januarja so pridobili bistveno boljše pogoje za bolnike in zaposlene. »Onkološka ambulanta deluje enkrat tedensko. Trenutno zdravimo približno 15 bolnic z napredovalim rakom dojk in izvajamo redne preglede vseh bolnic, ki so bile v preteklosti zdravljene pri nas. Po dogovoru s specialisti Onkološkega inštituta Ljubljana prevzemamo omejeno število bolnic z našega območja. Zdravljenja drugih vrst raka žal trenutno ne izvajamo,« dodajajo v Splošni bolnišnici Celje.

Na bolnišnico smo še naslovili vprašanje, katere pogoje bi morala zadostiti, da bi lahko program zdravljenja onkoloških bolnikov razširila in s tem dodatno prispevala k izboljšanju trenutne situacije, da se večin bolnikov iz naše regije ne bi bilo treba voziti na zdravljenje na Onkološki inštitut Ljubljana ali mariborsko onkologijo. V Celju na to odgovarjajo, da je prvi pogoj za ponovno širitev programa absolutno kader: »Potrebovali bi dva specialista internistične onkologije in nato tudi usmerjeno usposobljene diplomirane medicinske sestre. Z Onkološkim inštitutom Ljubljana in na podlagi Državnega programa obvladovanja raka se že nekaj let dogovarjamo, da bi specialisti z Onkološkega inštituta Ljubljana delali pri nas oziroma bi v naši dnevni bolnišnici izvajali dogovorjene aplikacije zdravil, bolniki pa bi bili na pregledih v Ljubljani.«

 Tudi več zdravstvenih strokovnjakov meni, da bi bila v Celju večja možnost za zdravljenje onkoloških bolnikov, ki jim ne bi bilo treba na zdravljenje v Maribor ali Ljubljano, za bolnike dobrošla. »Zdravljenje onkoloških bolnikov je zelo zahtevno, težave so s kadri in z opremo. Bilo bi več kot odlično, če bi dobro delovala najprej dva centra za odkrivanje in zdravljenje rakavih obolenj. Seveda si želimo nadaljnjo delitev dela in širitev mreže centrov v dobro vseh bolnikov,« pravijo v Društvu Srebrna nit – za dostojno starost, kjer pogosto prav tako opozarjajo državo na različne pomanjkljivosti v družbi.

Celoten članek v tiskani izdaji Novega tednika. 


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.