Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Cepljenje proti klopnemu meningitisu že v zimskih mesecih


M. K.
12. 2. 2012, 13.00
Posodobljeno
02. 03. 2012 · 11:54
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

cepljenje_tjg.jpg
T. J. G, arhiv DL
lustrativna fotografija (Foto: T. J. G, arhiv DL)

##IMAGE-3432567##

Na novomeškem Zavodu za zdravstveno varstvo opozarjajo, da lahko že zdaj poskrbimo, da bomo spomladi v naravo hodili brez strahu pred klopi oz. klopnim meningitisom. V Evropi se aktivnost klopov začne spomladi in navadno traja do novembra. Zato je priporočljivo, da s cepljenjem pričnemo v zimskih mesecih, da se vzpostavi zaščita pred boleznijo še pred aktivnostjo klopov.

Klopni meningoencefalitis je virusna bolezen osrednjega živčevja. Pri večini poteka bolezen v dveh stadijih. Običajno se začne 7 do 14 dni po vbodu okuženega klopa z nekajdnevnim slabim počutjem, s povišano temperaturo, z bolečinami v mišicah in sklepih ter glavobolom. Težave po približno tednu dni minejo, sledi nekajdnevno obdobje brez težav. Za drugi stadij bolezni so značilni znaki prizadetosti osrednjega živčevja z visoko vročino, hudim glavobolom, bruhanjem in otrplim vratom. Učinkovitega zdravila ni. Približno odstotek bolnikov umre, 10 do 20 % pa jih ima trajne posledice, kot so slabši spomin, motnje ravnotežja in govora, glavobol, slabši sluh, ohromitve, sporočajo z Zavoda.

Slovenija se uvršča med države z najvišjo obolevnostjo za klopnim meningoencefalitisom v Evropi in tudi v svetu, posebej visoka je obolevnost na Gorenjskem in Koroškem; vsako leto zboli nekaj sto ljudi. Delež cepljenih proti tej težki bolezni je v Sloveniji še vedno zelo nizek (okrog 12%), še zlasti je cepljenih zelo malo otrok.

Cepljenje predstavlja najučinkovitejši ukrep za zaščito pred klopnim meningoencefalitisom. Cepivo je varno in učinkovito. Priporočajo pa ga vsem osebam od enega leta starosti naprej, ki se v obdobju aktivnosti klopov zadržujejo v naravi.

Ob cepljenju se redko pojavijo prehodne reakcije, kot na primer rdečina in oteklina na mestu cepljenja, slabo počutje ali vročina, ki običajno minejo v nekaj dneh.

Bazično cepljenje se praviloma opravi s tremi odmerki cepiva, nato pa so potrebni poživitveni odmerki, praviloma prvi čez 3 leta, kasneje pa na 5 let.

Cepljenje poteka samoplačniško v vseh območnih zavodih za zdravstveno varstvo, tudi v Novem mestu, in tudi pri izbranih zdravnikih.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.