S temi potezami stimulirate otroške možgane
Ključ je: pomagajte otroku, da se čim pogosteje samostojno odloča, in ga ne ovirajte pri željah in sanjah.

Ko razmišljamo o lastnem razvoju, verjamemo, da je naša sposobnost učenja neomejena in da zmoremo vse. Marsikdo pa tudi meni, da se z nekaterimi talenti in vrlinami ali rodimo ali pa ne in da glede tega ne moremo narediti ničesar.
Kakorkoli, kot starši morate otroku pomagati, da postane uspešen, in ga spodbujati, da pogosteje razmišlja o tem, kako se lahko razvije. Raziskave kažejo, da lahkoto dramatično izboljša njegov odnos, zavzetost in uspešnost.
Psihologinja Mary Murphy, profesorica, ki poučuje na Univerzi Stanford, je v dolgoletnem delo z otroki in njihovimi starši ugotovila, kateri postopki najbolj spodbujajo razvoj možganov pri otrocih in kako nastajajo bodoči uspešni ljudje.
Murphyjeva opisuje pet možnosti, kako lahko otroku pomagate izostriti možgane:
1. Poudarjajte vztrajnost
Včasih se otroci sramujejo svojih neuspehov in menijo, da je za odrasle vse bolj preprosto. Lekcijo lahko usvojijo tudi skozi pripovedovanje vaših zgodb, saj s temi pokažete, da to ne drži, in jih naučite, kako razmišljati o lastni rasti.
»Moja prijateljica ima osemletno hčerko, ki ni ravno perfekcionistka in je precej brezbrižna, ko v šoli dobi nove naloge. Prijateljica, ki je po naključju pisateljica, ji je povedala svojo izkušnjo, da mora podrobno pregledati več različic vsakega projekta, nenehno popravljati rokopise in izboljševati svoje delo.
Njena hčerka je bila presenečena in olajšana, ko je odkrila, da se je morala tudi njena mama trdo delati, ko je bila mlajša,« pravi Mary Murphy in dodaja, da takšne zgodbe otrokom pokažejo, da stvari ne dobimo na pladnju in da je zlasti na začetku potrebnega tudi nekaj trdega dela.
2. Priznajte, ko se motite
Nikar se ne bojmo napak, saj nas te ne določajo, so le priložnost za učenje.
»Bil sem navdušen, ko sem videl, kako je učitelj spodbujal otroke v svojem razredu. Na velikem stenskem prikazu z naslovom Moje najljubše napake je vsak učenec delil napako, ki jo je naredil, in zapisal, kako ga je spodbudila, da se je naučil nekaj novega. Podobno vajo lahko naredite tudi doma. Prosite vse v hiši, naj povedo, kaj so pred kratkim storili narobe, kako se počutijo in kaj so se iz tega naučili.«
Mary Murphy pravi, da lahko napake omeniš v lahkotnem, zabavnem pogovoru, v katerem se smejiš svojim napakam (»Res ne bi smela obleči bele srajce v službo, ker sem na koncu polila kosilo po njej!«), ali pa izkoristiš resnejši pogovor kot priložnost, da deliš svoje ranljive trenutke (»Danes sem nekoga prizadel.«). Skozi takšne pogovore lahko sprejmemo svoje napake in tisto, kar nas učijo.

3. Otroka spomnite na dosedanji uspeh
Otroci se pogosto preveč osredotočajo na neuspeh ali boj, ki ga doživljajo v sedanjem trenutku, in izpred oči izgubijo uspeh, ki so ga dosegli v preteklosti. »Če je vaš otrok malodušen, ga spomnite na pot, ki jo je prehodil, in ovire, ki jih je premagal, da je prišel do točke, kjer je zdaj. Recimo: Se spomniš, kako težko je bilo, ko si se učil brati? Zdaj pa cela poglavja bereš sam!«
Poiščete lahko nekaj starih nalog, fotografij ali videoposnetkov in ponazorite, da so stvari, ki so bile otroku včasih izziv, zdaj le malenkost. S tem lahko pomagate otroku, saj se ljudje na splošno radi spominjamo, kakšni smo bili, ko smo bili mlajši, in kako smo se skozi čas razvijali. Tudi ta pogovor kaže, da cenite otroka kot osebo s svojo lastno potjo rasti.
4. Vedno mu dajte vedeti, da ga neskončno podpirate
Preprost pogovor z otrokom vam pomaga odkriti, ali obstaja kaj, pri čemer potrebuje dodatno podporo ali pomoč, pa naj bo to praktična pomoč pri domačih nalogah iz matematike ali kaj resnejšega. Vprašajte otroka, kakšni so njegovi trenutni izzivi.
Ko bo res imel težavo, mu bo lažje, saj bo vedel, da se lahko vedno zanese na vas. Lahko mu tudi najprej poveste svojo trenutno bitko in ga nato vprašate, s čim se sooča. »Če otroku pomagamo, da bo čim več razmišljal o svojem razvoju, ga bo to spodbudilo, da se bo še bolj trudil, hkrati pa bo tudi vedel, da ga podpirate.«
Preberite tudi:
- 10 največjih zmot o učenju
- Se strinjate: dojenčka bi morali pustiti jokati
- Vprašajte Evo: hčerka se vede, kot bi bila v drugem svetu
5. Zabavno učenje
Učenje in pravilen razvoj ne pomenita, da je ves čas treba biti strog in resen. Lahko je tudi zabavno! Vključite celotno družino v ustvarjanje slogana ali mantre, na primer: »Radi se učimo!« ali »Izkoristite to!«
»Ko doživljamo učenje in razvoj kot nekaj prijetnega, je bolj verjetno, da bomo želeli narediti vse, kar je potrebno, da to dosežemo in bomo uspešni,« sklene Murphyjeva.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se