Zavod Domania končuje svojo pot, zaposlene vložile predlog za stečaj
Občine Puconci, Rogašovci, Radenci in Apače so morale skorajda čez noč iskati novega izvajalca storitve pomoč družini na domu.

Zavod za dnevno varstvo starejših in pomoč na domu Domania je šest občin, v katerih je izvajal storitev pomoč družini na domu, nekaj dni pred iztekom junija obvestil, da s prvim julijem odpoveduje pogodbo o izvajanju storitve. Čez noč bi tako lahko brez zagotovljene storitve ostali tudi uporabniki iz pomurskih občin Puconci, Rogašovci, Radenci in Apače.
Kot vzroke za odpoved pogodbe so v Domanii, kot so nam povedali na Občini Puconci, v kateri je tudi sedež zavoda, navedli popolno finančno izčrpanost, blokado transakcijskega računa in neizplačane plače. »Vzroke so v obvestilu podrobno opisali, med drugim so izpostavili sistemsko onemogočeno izvajanje druge koncesionirane dejavnosti, to je zdravstvene nege na domu, kar jih je pripeljalo v finančno krizo,« so dodali.

Puconska občina in še nekatere druge so nato zavod pozvale k spoštovanju obveznosti iz koncesijske pogodbe ter ga opozorile, da je nenadna prekinitev storitve za uporabnike nesprejemljiva. »Vendar je bil zavod zaradi blokade računa, neizplačanih plač in splošne finančne izčrpanosti v položaju, ko storitve ni bil več sposoben izvajati niti en dan dlje. Zato formalna odpoved z odpovednim rokom ni bila mogoča,« so dodali v Puconcih.
Brez storitve pomoč družini na domu je tako v štirih omenjenih občinah ostalo 79 uporabnikov, 23 v Občini Puconci, po 19 v občinah Rogašovci in Radenci ter 18 v apaški občini.
S prstom kaže na občini
Da so pogodbe o izvajanju storitve pomoč družini na domu res odpovedali šele 24. junija, uporabnike pa obvestili 26. junija, nam je potrdil tudi direktor Zavoda Domania Alen Dominić. Kot je povedal, so se za ta korak odločili zaradi blokade transakcijskega računa Finančne uprave Republike Slovenije 13. junija, zaradi neplačanih prispevkov in davkov, ki so se nabirali dalj časa »zaradi sistemskega izčrpavanja našega zavoda«, je pojasnjeval Dominić.

Na trenutno stanje zavoda je po njegovem prepričanju vplivalo več dejavnikov, med drugim pandemija koronavirusa in z njo povezani ukrepi, pa nesprejetje dviga ekonomske cene pomoči družini na domu vrsto let v eni od občin in onemogočeno izvajanje zdravstvene nege na domu pacienta v občinah Puconci in Rogašovci. »Skupaj smo bili tako od leta 2020 do konca leta 2024 ob slabih 134 tisoč evrov, ki bi jih morali prejeti od Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije, saj smo bili vključeni v javno mrežo izvajalcev.«
Teh sredstev po besedah Dominića niso prejeli, ker v preteklosti niso bile urejene razmere za izvajanje. Med drugim navaja, da v občinah Puconci in Rogašovci pred leti niso sprejeli odloka o razmejitvi dela med njihovim javnim zavodom in Domanio kot njihovim koncesionarjem.
»Ti občini sta z navedenim protipravnim ravnanjem zavodu povzročili škodo, saj bi morali kot koncendenta urediti pogoje za izvajanje koncesije, česar pa kljub večkratnim pozivom nista uredili,« pravi direktor Domanie. Dominić tako priznava tudi, da se pogodbenih rokov o prekinitvi pogodbe niso držali, ker to naj ne bi bilo mogoče iz objektivnih razlogov. Do zadnjega namreč niso verjeli, trdi direktor, da bodo zaradi »protipravnega ravnanja dveh pomurskih občin kot koncendentov in škode, ki je bila zavodu zaradi tega povzročena«, morali odpovedati izvajanje storitev po 23 letih delovanja.

Težave so se začele že pred leti
Spomnimo, Domania, ki je s šestnajstimi zaposlenimi skrbela za 95 uporabnikov v šestih občinah, od tega štirih pomurskih, je imela podeljeno koncesijo za opravljanje zdravstvene nege na domu pacienta v občinah Puconci in Rogašovci, Občina Kuzma koncesije ni podaljšala, imajo pa tudi podpisano novo pogodbo z ZZZS za obdobje 2023–2027. Zdravstveno nego na domu pacienta so lahko izvajali le na podlagi delovnega naloga, ki ga je izdal zdravnik, v občinah Puconci in Rogašovci, prej tudi v Kuzmi, pa deluje tudi javni zavod Zdravstveni dom (ZD) Murska Sobota, ki zaposluje vse zdravnike na tem terenu. Domania se je zaradi tega, ker je zdravstveno nego na terenu opravljal tudi javni zavod, začela soočati s pomanjkanjem dela in s finančnimi težavami.

O nedoseganju načrta je direktor v letih 2022 in 2023 obvestil pristojno ministrstvo, ki jim je predlagalo, da se z Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) dogovorijo o zmanjšanju pogodbeno dogovorjenega programa, tako da bo skladen z obsegom, ki ga lahko realizirajo. Predlagali so jim tudi, naj razmislijo o usmeritvi v izvajanje storitev dolgotrajne oskrbe ter naj se z vodstvi izvajalcev na območju, ki ga pokrivajo, sestanejo in ugotovijo, zakaj je prišlo do takšnega upada števila delovnih nalogov.
Povezali naj bi se tudi z izvajalci v javni mreži, občinami in območno enoto ZZZS, kjer bi pridobili informacije o potrebah in možnostih izvajanja zdravstvenih storitev po koncesijski pogodbi. »To smo tudi storili, vendar očitno ni volje, da bi kot zasebni izvajalec v javni mreži sploh obstali in delovali z našim programom naprej,« je v odprtem pismu, ki ga je medijem poslal 14. novembra lani, pisal Dominić.
S 30. junijem letos je Domania odpovedala tudi z ZZZS sklenjeno pogodbo o izvajanju programa zdravstvenih storitev za 1,20 tima zdravstvene nege na domu. Ivan Tibaut, vodja murskosoboške območne enote ZZZS, je ob tem pojasnil, da so storitev primarnega zdravstva dolžne zagotavljati samoupravne lokalne skupnosti, zato ZZZS nima vpliva na razmejitev dela med javnimi zavodi in koncesionarji.
Vročitve še ni bilo
Preverili smo tudi neuradne informacije, da naj bi zaposlene vložile predlog za stečaj. Franc Granfol, začasni predsednik okrožnega sodišča Murska Sobota, nam je potrdil, da je »bil pri tukajšnjem sodišču dejansko vložen predlog za začetek stečajnega postopka zoper navedeno pravno osebo, pri čemer pa do danes še ni izkazana vročitev predmetnega predloga dolžniku«.

Direktor Domanie navedb o stečaju zavoda ni potrdil niti zanikal, povedal je le, da je trenutna usoda zavoda precej negotova. »Eni bi radi njegov stečaj, osebno pa bi rad dobil dokaz, da kot direktor nisem imel vpliva na sistemsko dogajanje okoli nas in da nisem bil jaz tisti, ki ni uredil sistemskih ukrepov za naše normalno izvajanje zdravstvene nege na domu, kot se mi očita.«
Kakšna je usoda zaposlenih in kdo je s prvim julijem prevzel opravljanje storitve pomoč družini na domu v omenjenih štirih občinah, pišemo TU.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se