© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Šotor na strehi
Čas branja 2 min.

Kampiranje na strehi avtomobila: praktična rešitev ali draga igrača?


Andraž Zupančič
17. 7. 2025, 05.42
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Želite dopust preživeti na potovanju iz kampa v kamp, a je za vas nenehno postavljanje šotora prezahtevno, nakup ali najem bivalnika pa predrag? Potem lahko izberete srednjo pot, zložljivi šotor, ki se namesti na streho avtomobila. A tudi za počitnice te vrste boste najprej odšteli nekaj tisočakov.

strešni šotor, avtomobil, kampiranje
Pexels
Vse se je začelo v Avstraliji.

Vse naj bi se začelo v Avstraliji pred desetletji, ko naj bi rančarji, da bi bili med spanjem varnejši kot na tleh, a bi vseeno ležali udobneje kot v terencu, začeli šotore nameščati na strehe svojih vozil.

Z leti se je ta način prenočevanja preselil tudi v Evropo, kjer so ga seveda najprej pograbili turisti. »Vse več potujemo, a želimo pri tem vseeno nekaj privarčevati. Strešni šotor, posebej tisti v trdem kovčku, je lahko zelo dobra alternativa. Hitro ga je mogoče odpreti in potem pospraviti, vožnje pa ne ovira tako zelo, saj je podoben potovalnemu tovornemu kovčku,« je povedal Primož Terplan. Sprva je strešne šotore spoznaval kot povsem navaden uporabnik, sčasoma pa je celo prevzel prodajo za enega od ponudnikov šotorov. 

Za dve do štiri osebe

Danes je ponudba takih šotorov na našem trgu kar pestra. V osnovi so na voljo v različnih dimenzijah, za prenočevanje od dveh do štirih oseb, namenjeni pa niso le večjim avtomobilom ali terencem, temveč jih lahko uporabljajo tudi lastniki srednje velikih avtomobilov. Največja omejitev je seveda nosilnost strehe, ta je med vožnjo okoli 100 kilogramov, strešni šotor pa lahko tehta nekje do 75 kilogramov. Ko avtomobil stoji, je ta nekaj večja, od 300 do 400 kilogramov, nosilnost lestve pa je okoli 150 kilogramov. Med vožnjo velja tudi omejitev hitrosti do 120 kilometrov na uro.

strešni šotor, avtomobil, kampiranje
Pexels
Pomemben podatek je nosilnost strehe avtomobila.

Prav to, da moramo do postelje splezati po lestvi, je ena največjih pomanjkljivosti, zato strokovnjaki svetujejo, naj bo strešni šotor namenjen predvsem mlajšim in bolj gibčnim. Poleg tega je treba ob nakupu novega strešnega šotora odšteti nekaj tisočakov, okoli 3000 evrov ali več ni nobena posebnost.

Predprostor je uporabna izbira

Uporabniki z več izkušnjami svetujejo tudi nakup predprostora, ki lahko služi kot prostor za ogrevanje; šotori boljše kakovosti so termoizolirani in si lahko turist namesti gretje v predprostor na tleh, velikokrat si počitnikarji omislijo navaden kalorifer ali celo druge vrste grelnikov, topel zrak pa ogreva tudi spalni del na strehi avtomobila.

Zaščita pred vremenom, torej dežjem ali vlago, naj bi bila samoumevna, dokupiti pa je mogoče več različnih dodatkov, ki še izboljšujejo udobje med spanjem, od raznih dodatkov za ležišča in osvetlitev do lahkih vzmetnic in podobno.

Pomembno je, da pred počitkom vozilo namestite v vodoraven položaj, spanje z nagnjenim ležiščem ni ne varno ne udobno, seveda pa mora imeti avtomobil predvideno montažo strešnih prečk, na katere se nato namesti šotor.

strešni šotor, avtomobil, kampiranje
Profimedia
Strešni šotor so priročen, če potujemo iz kraja v kraj.

Strešni šotori so torej uporabni za tiste, ki iščejo mobilnost, udobje in preprostost kampiranja, saj se lahko tako zelo hitro selimo iz enega kraja v drugega, ali pa seveda ostanemo na lokaciji tudi več dni. Tako postane avtomobil pravo kamping vozilo, s predprostorom si lahko uredite streho nad glavo tudi za mizo in stole ter priročno kuhinjo. A kot že omenjeno, niso ravno cenovno najugodnejši, prav tako naj se kupec dobro pozanima o tehničnih lastnostih svojega vozila.

strešni šotor, avtomobil, kampiranje
Profimedia
Ko je zložen, ne zasede veliko več prostora kot transportni kovček.

© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.