7 vzrokov za modrice brez udarca in kdaj so te lahko odraz bolezni
Modrice, ki se pojavijo na koži brez predhodnega udarca oziroma očitnega vzroka, lahko kažejo na pomanjkanje vitaminov K in C.

Modrice, medicinsko imenovane hematomi, so obarvanja kože, ki nastanejo, ko drobne krvne žile pod kožo počijo in kri izteče v okoliško tkivo. Po podatkih klinike Mayo se običajno pojavijo zaradi določenih poškodb oziroma udarcev ali pritiska, kar povzroči značilno modro, vijolično ali zelenkasto-rumeno obarvanje. Običajno izginejo v 1–3 tednih, odvisno od resnosti in posameznikovega zdravja.
Modrice, ki nastanejo zaradi udarcev, so najpogostejše in predstavljajo približno 80–90 odstotkov primerov, medtem ko so modrice brez očitnega vzroka redkejše, a lahko nakazujejo težave z zdravjem.
Vzroki za modrice brez udarcev
Modrice brez očitnega vzroka lahko povzročijo različni dejavniki, kot kažejo tudi izsledki univerze Harvard in klinike Cleveland. Vzroki so lahko:
- Pomanjkanje vitaminov: Pomanjkanje vitaminov C ali K lahko oslabi stene krvnih žil ali moti strjevanje krvi, kar poveča dovzetnost za modrice.
- Svetla koža: Pri ljudeh s svetlejšo kožo so modrice bolj opazne, ker je koža tanjša in manj pigmentirana.
- Težave s krvnim obtokom: Stanja, kot sta trombocitopenija ali hemofilija, lahko povzročijo spontane modrice.
- Starost: S staranjem koža postane tanjša, kar poveča verjetnost modric.
- Zdravila: Nekatera zdravila, kot so antikoagulanti, ki preprečujejo strjevanje krvi oziroma nastanek strdka, lahko povečajo tveganje za modrice.
- Bolezni jeter ali ledvic: Te lahko vplivajo na strjevanje krvi, kar vodi do modric.
- Vnetja ali okužbe: Nekatere sistemske okužbe ali vnetna stanja, kot je vaskulitis (vnetje krvnih žil), lahko povzročijo modrice.

Kdaj so modrice razlog za skrb
Po mnenju ameriškega Nacionalnega inštituta za zdravje (NIH) so modrice lahko zaskrbljujoče, če:
- Se pojavljajo pogosto brez vzroka.
- So zelo velike ali boleče.
- Jih spremljajo simptomi, kot so krvavitve iz dlesni, nosu ali utrujenost.
- Se pojavijo po začetku jemanja novega zdravila.

Zdravljenje in preprečevanje
Po priporočilih klinike Mayo lahko modrice lajšamo z ledom (prvih 24–48 ur) in po nekaj dneh za pospešitev celjenja s toplimi obkladki. Blagodejno delujejo tudi pripravki z arniko, kot so mazila in olja. Pri pomanjkanju vitaminov zdravniki priporočajo prehranska dopolnila ali dieto, bogato z vitaminoma C (denimo s citrusi in papriko) in K (tega je med drugim veliko v zeleni listnati zelenjavi).
Kar zadeva preprečevanje oziroma zmanjševanje tveganja, so pomembni uravnotežena prehrana, izogibanje pretiranemu uživanju alkohola in redna telesna vadba, s katero izboljšamo krvni obtok. Pri jemanju zdravil, ki povečajo tveganje za modrice, se posvetujte z zdravnikom.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se