Ravnatelji ne vedo, kako bodo reševali težave z učitelji
Z letošnjim šolskim letom je beleženje delovnega časa učiteljev obvezno. Kljub nameri, da se s spremembami uredi večletni problem, so se pojavili še večji zapleti. Učitelji si namreč nekatere določbe interpretirajo drugače kot ravnatelji, ki izpostavljajo bojazen, da bo že kmalu težko zagotoviti organizacijo dela po obveznem pouku. Napovedujejo, da bodo prvi meseci leta 2019 na nekatere šole prinesli resne zaplete.

Leta 2016 je Računsko sodišče na štirih osnovnih šolah preverjalo učinkovitost pri urejanju delovne obveznosti učiteljev. Njihove ugotovitve so bile povod za začetek pogajanj s Sindikatom vzgoje,izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (SVIZ). Z dopolnitvijo Kolektivne pogodbe za dejavnost vzgoje in izobraževanja (KP VIZ) avgusta lani je bila uveljavljena nova ureditev delovnega časa učiteljev v osnovnih in srednjih šolah. Dogovorjene spremembe so najprej preverjali pilotno, na nekaj izbranih šolah, za vse osnovne in srednje šole pa so se začele uporabljati s 1. septembrom 2018, novim šolskim letom.
Z uveljavljanjem dogovorjenega in zapisanega pa imajo zdaj največje težave ravnatelji. Gre namreč za to, da je beleženje delovnega časa učiteljev po novem razdeljeno v tri stebre, vendar so pravila precej nedorečena in puščajopreveč možnosti za različne interpretacije. Prav zaradi tega prihaja do nasprotujočih si stališč o obvezah med učitelji in ravnatelji, predvsem o tem, kaj sodi v tretji steber delovnih obveznosti. Postavljena je letna kvota ur za eno šolsko leto (2088) kot izhodišče, ki jo je v času od 1. 9. 2018 do 31. 8. 2019 treba izkazati. Torej dokazati, da so bile vse ure oddelane v obliki neenakomerne razporeditve delovnega časa.
Se bo zgodilo, da učitelji ne bodo več želeli organizirati prireditev, iti v šolo v naravi ...?
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se