Koalicija bo ponovno proučila zakon o psihoterapevtski dejavnosti
Koalicija je po izbruhu afere, povezane s psihiatrinjo Mojco Zvezdano Dernovšek, odločila, da se obravnava zakona o psihoterapevtski dejavnosti premakne na jesen.

Spomnimo, psihiatrinja Mojca Zvezdana Dernovšek, ki je kot članica delovne skupine pripravljala zakon o psihoterapevtski dejavnosti, je 26. junija postala dekanja nove fakultete za psihoterapijo, ki jo ustanavljajo na zasebni visokošolski ustanovi Nova univerza. Kot je v četrtek po seji vlade pojasnila ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel, jo je Dernovšek o tem, da je postala dekanja, obvestila dan po ustanovni seji akademskega zbora in senata fakultete, torej 27. junija. O morebitnem konfliktu interesov so danes poročali tudi na portalu necenzurirano.si. Po njihovih navedbah se je mogoče upravičeno vprašati, ali si je Mojca Zvezdana Dernovšek z zakonom, pri katerem je imela pomembno vlogo, tlakovala pot do nove funkcije in kariere na fakulteti, ki jo je ustanovil Peter Jambrek, lastnik več zasebnih fakultet v Sloveniji.
V koalicijski stranki Socialnih demokratov so danes že sporočili, da umikajo podporo predlogu zakona, saj so v luči zadnjih razkritij ugotovili, »da je bil zakon pripravljen v postopku, ki je resno kompromitiran.«
V koalicijskem trojčku Svobode, SD in Levice so nato v skupni izjavi za javnost zapisali, da se jim zdi ravnanje Mojce Zvezdane Dernovšek »nesprejemljivo in sporno. Vsak, ki sodeluje pri pripravi zakonskih predpisov, tako javni uslužbenec kot svetovalec, mora namreč skrbeti, da ne ustvarja vtisa nasprotja interesov. Še posebej, ko gre za urejanje tako pomembnega in toliko let zanemarjenega področja ter ranljive skupine. Zato v omenjenem primeru pozdravljamo odziv in ravnanje ministrice za zdravje Valentine Prevolnik Rupel.« Naznanili so še, da so se glede na okoliščine odločili, da predlog zakona ter varovalke, ki jih vsebuje, temeljito preverijo še enkrat. »Če bo treba, ga bomo tudi nadgradili.« Tako se obravnava zakona v državnem zboru seli v jesenski čas.
V izjavi za javnost so obenem poudarili, da so predlog zakona v postopku njegove priprave in obravnave temeljito prečesali, pri čemer so sodelovali s »številnimi strokovnjaki in sprejeli tudi obsežne vsebinske popravke prvotnega predloga.« Pri tem sta jih v prvi vrsti vodili »skrb za uporabnika psihoterapevtskih storitev, ki morajo biti varne, strokovne, kakovostne in dostopne, ter vzpostavitev stroge, strokovne in pregledne regulacije, ki bo sistem postavila na noge v javnih zavodih, ne pa v zasebnih ordinacijah.« Poudarili so še, da je to področje v Sloveniji že desetletja neurejeno, uporabniki pa so prepuščeni zgolj in samo pravilom trga in nepreverjenim praksam brez ustreznega nadzora.
V koaliciji so zavrnili kakršna koli namigovanja, uporabniki pa so prepuščeni zgolj in samo pravilom trga in nepreverjenim praksam brez ustreznega nadzora. »Predlog je plod dve leti trajajočega dialoga s stroko in deležniki, pri čemer smo našli ustrezne rešitve in postavili visoke standarde, kdo lahko psihoterapevtsko dejavnost sploh izvaja, da bo ta za uporabnika učinkovita in varna.«
Več pojasnil v izjavi za javnost
Lucija Tacer (Svoboda) je po poročanju STA v izjavi za javnost poudarila, da so že v okviru obravnave v DZ celoten zakon »prečesali in pogledali, kje bi lahko bile kakšne problematične točke in kako se izogniti rizikom«, kar je razvidno tudi iz tega, da so vložili dopolnila k skoraj vsakemu členu. Po njenih besedah so o vsebini zakona večkrat razpravljali, ne le znotraj poslanskih skupin, ampak tudi z deležniki s tega področja, in rešitve premislili tako, da bi bile najbolj ustrezne.
Glede na okoliščine pa so se odločili, da si bodo za nadaljevanje postopka vzeli čas, še enkrat šli čez zakon in ocenili, ali so potrebne še kakšne dodatne varovalke. »Lahko pa zagotovim, da končni zakon, ki bo sprejet, ne bo služil partikularnim interesom posameznikov, ampak bo zagotavljal varno in dostopno psihoterapijo,« je poudarila Tacer.
Kot je dejala Bojana Muršič (SD), so se po svojih najboljših močeh trudili, da bi pripravili zakon, s katerim bi zagotovili kakovostno, dostopno psihoterapevtsko pomoč za najranljivejše skupine, ki jo potrebujejo. »Žal pa so se med tem postopkom pokazale tudi druge stvari, na katere, moram reči, smo bili opozorjeni bistveno prepozno,« je ugotavljala. Zato v SD menijo, da je treba upočasniti postopek in preveriti vsa dejstva.
»Dejstvo je, da to razkritje iz preteklih dni meče zelo slabo luč na celoten postopek sprejemanja oz. priprave tega zakona. Izkazalo se je, da so očitno nekateri, ki so sodelovali pri pripravi in bdeli nad tem, kako se ta zakon pripravlja, imeli ves čas v ozadju še nek nek drug namen, ki se nam v Levici zdi zavržen in seveda popolnoma nesprejemljiv,« je bil po poročanju STA kritičen vodja poslancev Levice Matej Tašner Vatovec.
Psihiatrinja Mojca Zvezdana Dernovšek je sicer danes za STA pojasnila, da v vsem skupaj ne vidi kot konflikt interesov. Na četrtkovem sestanku sta se z ministrico dogovorili, da tam ne bo več zaposlena, so pojasnili na ministrstvu za zdravje.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se