Psihiatrinja Mojca Zvezdana Dernovšek zadeve ne vidi kot konflikt interesov
Psihiatrinja Mojca Zvezdana Dernovšek sodelovanja pri pripravi zakona o psihoterapevtski dejavnosti in prevzema mesta dekanje na fakulteti za psihoterapijo v ustanavljanju ne vidi kot konflikt interesov. Na četrtkovem sestanku sta se z ministrico dogovorili, da tam ne bo več zaposlena, so pojasnili na ministrstvu za zdravje.

Psihiatrinja Mojca Zvezdana Dernovšek je za STA pojasnila, da so ji vlogo dekanje fakultete, ki se ustanavlja na zasebni visokošolski ustanovi Nova univerza, ponudili 22. junija. Po posvetovanju z dvema pravnikoma, ki sta ji zagotovila, da ne obstajajo konflikti interesov, je vlogo sprejela na ustanovni seji akademskega zbora in senata fakultete 26. junija. Dan pozneje se je zaradi morebitnega vtisa konflikta interesov, ki pa ga sama ne vidi, izločila iz vseh s psihoterapijo povezanih zadev na ministrstvu za zdravje.
Dodala je, da so jo sicer v začetku junija prosili, da bi na morebitni fakulteti prevzela štiri predmete kot nosilka in enega kot sonosilka. 3. junija je na ministrstvu zaprosila za soglasje, da lahko sodeluje pri pouku, ki ga je dobila 16. junija.
"Smatram, da priprava nekega zakonskega predloga o dejavnosti pravzaprav ni kaj zelo dosti povezana s poukom psihiatrije, psihofarmakoterapije in psihosomatike. Sem predvsem psihiater in redni profesor in najprej najbolj zavezana predvsem poučevanju," je dejala Dernovšek. Dodala je, da ne zastopa zasebnih interesov, ampak mnenje, da je treba ljudem ponuditi možnost izobrazbe na področju psihoterapije.
Pojasnila je, da je bila njena vloga pri pripravi predloga zakona na ministrstvu koordinacija med različnimi strokovnjaki in iskanje najboljše možne rešitve. Koordinacijo je prevzela 19. septembra 2024, 3. marca letos pa jo je prevzel državni sekretar na ministrstvu za zdravje Denis Kordež. Po njenih besedah je šlo za naraven potek dogodkov, saj je predlog na tej točki potreboval politično koordinacijo.
Na četrtkovem sestanku z ministrico za zdravje Valentino Prevolnik Rupel sta se po besedah Dernovšek obe strinjali, da je treba napore usmeriti v sprejem zakona, saj je dober, koristen in nujen. Po njenih besedah sta se tudi strinjali, da bodo jasno komunicirali, da "tukaj ni konflikta interesov", ker gre za sfero urejanja področja in sfero pouka na akademski ravni. Dernovšek je dodala, da je v četrtek na sestanku podala odstopno izjavo in na ministrstvu ne bo več zaposlena.
Na ministrstvu za zdravje pa so za STA zavrnili navedbe Dernovšek, da sta se z ministrico za zdravje strinjali, da bodo jasno komunicirali, da tukaj ni konflikta interesov. "Kot je ministrica že povedala, meni, da gre vsaj za videz nasprotja interesov. Če bi jo Dernovšek pred sprejemom funkcije dekanje prosila za soglasje, ji ga ne bi dala. Je pa ministrica za zdravje sprejela pojasnilo, da Dernovšek ni želela namenoma povzročiti dvoma v pripravo osnutka zakona," so na ministrstvu zapisali v odzivu.
Dernovšek je prav tako pojasnila, da je fakulteta še v nastajanju in nima akreditiranih programov ter študentov, zato za svoje delo dekanje ne bo plačana. Začetek študija za prve vpisane študente pričakuje jeseni 2027. "Verjetno se bo takrat tudi naredil kakšen razpis za dekana in tako naprej, tako kot formalnosti zahtevajo. Do takrat jaz opravljam to funkcijo pro bono, tako da se ne bom nič okoriščala," je zatrdila.
Vlogo dekanje je sprejela, ker verjame v družbo znanja in izboljševanja kompetenc. "V tem primeru gre za to, da se ljudem, ki se želijo ukvarjati s psihoterapijo, ponudi najboljša možna znanja. Glede na to, da je bilo toliko govora o tem, kaj vse ti strokovnjaki ne znajo oz. premalo znajo ali pa premalo sodelujejo, se mi zdi pomembno, da iz psihiatričnih sfer ponudimo roko in sodelujemo," meni.
Odločitev SD, da v luči zadnjih razkritij umaknejo svojo podporo predlogu zakonu, Dernovšek žalosti. Prepričana je, da je področje treba urediti, zato vse prosi, da ne gledajo na njeno pedagoško kariero kot problem. Dodala je, da je bil postopek pisanja predloga zakona ves čas pod drobnogledom javnosti in interesnih skupin, razprave o zakonu pa so mnogokrat presegle njegovo vsebino.
Kaj pravijo na ministrstvu za zdravje
Na ministrstvu za zdravje so v pisnem odzivu navedli, da so predlog zakona pripravili, saj izvajajo sistemske ukrepe za zagotavljanje boljše dostopnosti na vseh področjih, vključno s področjem duševnega zdravja. Predlog zakona, vključno z amandmaji, ki so jih sprejeli v DZ, v najboljši možni meri zajema ureditev področja, ki je danes popolnoma neregulirano tako v zasebnem kot javnem sektorju, zatrjujejo.
"Ministrica za zdravje si prizadeva za urejen, pravičen in dobro delujoč javni zdravstveni sistem. Pri pripravi zakonodaje pa si prizadeva za odprt dialog, transparentno delovanje in visoko stopnjo integritete, kar pričakuje tudi od svojih sodelavcev," so navedli na ministrstvu. Potrdili so, da sta se Prevolnik Rupel in Dernovšek na četrtkovem sestanku med drugim dogovorili, da Dernovšek ne bo več zaposlena na ministrstvu.
Na ministrstvu menijo, da je področje psihoterapije v Sloveniji treba urediti, kako bodo nadaljevali proces sprejemanja zakona, pa je odločitev poslank in poslancev, so še zapisali.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se