Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Z belokranjskim in posavskim česnom do glasbenega ČD-ja


Janez Dovč, Glasbenik in umetniški vodja Sounds of Slovenia
19. 4. 2013, 12.10
Posodobljeno
20. 04. 2013 · 09:43
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

prava.jpg
prava1.jpg

14. 4. je v v organizaciji Glasbene zadruge Celinka in Zavoda Godibodi skupina glasbenih ustvarjalcev iz projekta Sounds of Slovenia/Sozvočja Slovenije zaorala ledino novega in v svetovnem merilu unikatnega projekta CEL ČES'N, katerega cilj je jesenski izid prvega ČDja.

Časi in okoliščine, v katerih živimo, ter izkušnje, ki smo jih pridobili z našim dosedanjim delovanjem, so porodile zamisel, da naš svet plemenitimo ne le z duhovno hrano, pač pa na krožnike in v misli ljubiteljev vsega izbornega pošljemo še več dobrega.

To jesen bomo z novo slovensko glasbo širili tudi zdravje. Na izvirnih in vsaj nam nepoznanih nosilcih zvoka: kitah, glavicah, strokih avtohtonega slovenskega česna. Obeta se nam izid prvega ČDja. Izdelali, bolje rečeno, pridelali, ga bomo sami. Glasbeniki in njihove družine, sopotniki, prijatelji. V sklopu projekta Sozvočja Slovenije/Sounds of Slovenia, kjer se družimo in izmenjavamo izkušnje glasbenice in glasbeniki iz različnih slovenskih glasbenih skupin, želimo opozarjati tudi na pomen samooskrbe in pridelave lokalne hrane.

V nedeljo smo bili tako priča razposajenemu sajenju česnovih stročkov, ki prihajajo iz Brežic, okolice Ptuja, Bele krajine in Kamnika. 35 sodelujočih glasbenic, glasbenikov, sodelavcev Celinke in Godibodija, prijateljev in družinskih članov, je posadilo 35 kilogramov česnovih strokov. Pridelek, ki ga pričakujemo jeseni, bo namenjen sodelavcem projekta ter izdaji ČDja, posebni izdaji, kjer bomo nekaj glavicam česna priložili kodo za prenos digitalne izdaje novega albuma projekta Sounds of Slovenia.

Strokovno vodenje našega, v smer samooskrbe usmerjenega podviga, zagotavljata Miro in Mihaela Dovč, izkušena obdelovalca kmetijske zemlje ter v slovenskem prostoru uveljavljena strokovnjakinja s področja agronomije, Nataša Ferant, sicer tudi dolgoletna vodja vrta zdravilnih in aromatičnih rastlin pri Inštitutu za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije.

Se že veselimo naslednjih druženj, ki nas čakajo to poletje, ob pletju in pobiranju pridelka.

Sodelujoči glasbeniki in ostali sodelavci:

Brina Vogelnik, Eva Hren, Gregor Volk, Irena Preda, Janez Dovč, Vesna Zornik, VJ Rasta, Chantal van Mourik, Gušti, Sergej Ranđelović, Petra Trobec, Anuša Gaši, Jurij Moškon, David Stonič, Jure Longyka, Zdenko Matoz, Boštjan Gombač, Bojan Cvetrežnik, Janez Križaj, Ana T. Kus, Miha Dovč idr.

O projektu Sounds of Slovenija

To je multimedijski projekt, ki združuje skupino vrhunskih glasbenic in glasbenikov, ki so se že uveljavili kot odlični solisti, hkrati pa igrajo in pojejo v različnih zasedbah (Katalena, Jararaja, Magnifico, Siddharta, Elevators, Fake Orchestra, Brina, Katice, Big Band RTV Slovenija itd.).

Projekt pod umetniškim vodstvom harmonikarja in skladatelja Janeza Dovča predstavlja slovensko ljudsko izročilo v sodobnih in živih priredbah. Glasbeniki so razvili poseben občutek za kontrapunkt med danostjo različnih glasbenih tradicij in svobodo osebnega izraza. Na koncu novega veka ne gre več samo za renesančnost, temveč za resonančnost prostora, ne le za zvočnost, ampak za sozvočnost, ne samo za oglaševanje, temveč uglaševanje.

Slovenska ljudska glasba je spomin iz davnine, odmev prostora, ki v sebi nosi različnost slovenskih pokrajin, s projektom pa želimo pokazati, kaj pomeni bogastvo razlik in kako pomembna je raznolikost, ne samo v kulturnem, temveč tudi v gospodarskem in političnem svetu. Spoštovanje razlik in upoštevanje celovitosti sveta sta ključna za prepoznavanje novih vzorcev, ki nas popeljejo iz ekonomske in ekološke krize. Z občutkom za dinamično ravnovesje in kontrapunkt nasprotij lahko presežemo “spopad civilizacij” in dosežemo “sožitje kultur” v Sloveniji, Evropi in svetu.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.